jak zrobic wianek

Jak zrobić wianek? – krok po kroku

W tym wpisie dowiesz się jak zrobić wianek. Wianki na głowę są pięknymi ozdobami, które dodają uroku i romantycznego wyglądu. To popularny dodatek do różnych okazji, takich jak wesela, letnie festiwale, sesje zdjęciowe czy festyny. My stworzyliśmy swój inspirując się Nocą Kupały.

Wianki na głowę mają długą historię i są obecne w różnych kulturach na całym świecie. Wianki były noszone przez wieki jako symbol dekoracji, szczęścia, pomyślności, miłości i płodności. Obecnie wianki cieszą się również jako dekoracja domu.

Wianki i ich historia

Wianki na głowę miały swoje korzenie już w starożytnych cywilizacjach. W starożytnym Rzymie i Grecji wianki były noszone podczas ceremonii religijnych i uroczystości, a także jako ozdoba w codziennym życiu. Były symbolem młodości, piękna i urody.

Wianki na głowę są również związane z mitologią. Na przykład w mitologii greckiej wianki były często noszone przez boginie, takie jak Artemida i Afrodyta, jako oznaka ich boskiego statusu i piękna. Wianki były również używane jako ofiara dla bogów.

Wianki na głowę miały również swoje miejsce w średniowieczu. W tym okresie były noszone podczas wesel, festiwali i innych uroczystości. Kwiatowe wianki były często tkane z ziół i kwiatów, które miały magiczne lub symboliczne znaczenie, takie jak lawenda (symbol czystości) czy rozmaryn (symbol pamięci).

Jakie miejsce wianki zajmowały we folklorze i tradycjach regionalnych? W różnych regionach na świecie istnieją unikalne tradycje związane z noszeniem wianków na głowę. Na przykład w Szwecji i innych krajach skandynawskich obchodzi się święto midsommar, podczas którego ludzie tańczą wianki na głowach jako część tradycyjnych obrzędów letniego przesilenia. W niektórych kulturach indiańskich w Ameryce Północnej wianki na głowę były noszone podczas ceremonii i tańców.

Wianki na głowę odżyły w popularności w okresie renesansu i romantyzmu. Wianki były modne wśród artystów, poetów i innych bohaterów romantycznych. Były uważane za symbol natury, wolności i niewinności.

Gdzie wykorzystać wianek?

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie wianka:

 • wianek na drzwi – z żywych lub sztucznych kwiatów, możesz użyć różnych materiałów aby stworzyć oryginalny wianek
 • wianek świąteczny – może być ze świeżych gałązek krzewów iglastych, mchu czy bombek świątecznych
 • wianek wielkanocny – najczęściej wykonuje się go z gałązek brzozy z dodatkami kwiatów i dekoracji takich jak jajka, króliki czy pasujące kolorystycznie tasiemki
 • wianek na stół – w zależności od okazji
jak zrobić wianek

Jak zrobić wianek krok po kroku

Zbierz potrzebne materiały:

 • kwiaty o długich łodygach
 • nożyczki ogrodowe
 • mocne nici
 • taśma florystyczna – opcjonalnie

Potrzebny czas: 30 minuty.

 1. Wybierz kwiaty. Możesz wybrać swoje ulubione kwiaty, które dobrze się utrzymują po ścięciu, takie jak róże, chryzantemy, goździki, margaretki czy gipsówka. My wybraliśmy polne kwiaty, które rosły niedaleko biura.

  jak zrobic wianek

 2. Przygotuj łodygi. Przytnij każdą łodygę na długość około 10-15 cm, aby były łatwe do umieszczenia w wianku. Usuń liście z dolnej części łodygi, aby uzyskać czystą i gładką powierzchnię do mocowania.

  wianek na głowę z żywych kwiatów

 3. Zróbmy podstawę czyli jeden lub kilka głównych kwiatów łączymy w jedną wiązkę.

  jak zrobić wianek z kwiatów na głowę

 4. Na wierzch bierzemy kolejny pasujący kwiatek i zawijamy go wokół podstawy.

  jak upleść wianek na głowę z żywych kwiatów

 5. Łodyga kwiatka, którym owijamy bazę musi zachodzić za „główkę” kwiatka, którym owijamy.

  wianek jak zrobić

 6. Zresztą kwiatów robimy tak samo, aż do momentu pożądanej wielkości.

  jak zrobić wianek z żywych kwiatów

 7. Na koniec zawiązujemy wianek grubą, wytrzymałą nitką. W razie potrzeby dokładamy kwiaty w połączeniu końca z początkiem wianka, wciskając pod nitkę brakujące kwiatki.

  jak zrobić wianek na głowę z żywych kwiatów

Poniżej link do filmu pokazującego jak zrobić wianek z żywych kwiatów.

Jak zrobić wianek

Jeśli jesteś ciekawski i lubisz robić nowe rzeczy zapraszamy do instrukcji jak zrobić świecę sojową.