Od kiedy ozdoby wielkanocne wieszać w domu

Od kiedy ozdoby wielkanocne?

Od kiedy ozdoby wielkanocne zaczynają pojawiać się w naszych domach, stajemy przed szansą nie tylko przystrojenia przestrzeni, ale także stworzenia symbolicznej scenerii. Od wielkanocnych kurczaków po malowane jajka, każda ozdoba ma swoją historię do opowiedzenia, tworząc atmosferę pełną ciepła i nadziei. W tym artykule odkryjemy różnorodność pomysłów na własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne, które od dawna stały się symbolem twórczego wyrażenia, a jednocześnie przenoszą nas w świat wiosennego oczekiwania na coś nowego i pięknego.

Czy jest konkretna data od kiedy ozdoby wielkanocne mogą zagościć w naszym domu?

W wielu krajach zachodnich tradycyjnie ozdoby wielkanocne mogą zacząć pojawiać się w domach jak i w pomieszczeniach komercyjnych na około 40 dni przed Wielkanocą. To odpowiada okresowi Wielkiego Postu w kalendarzu chrześcijańskim. W rzeczywistości oznacza to, że część ludzi zaczyna ozdabianie domów na Wielkanoc na początku marca. Z racji tego, że Wielkanoc jest świętem ruchomym daty mogą się różnić. Dla niektórych osób ważnym jest, poczekanie z dekoracjami do Wielkiego Tygodnia. Wielki Tydzień rozpoczyna się w Palmową Niedzielę.

dekoracje wielkanocne w stylu rustykalnym

Wielkanoc 2024. Kiedy są święta Wielkanocne?

W roku 2024 Wielkanoc będzie obchodzona 7 kwietnia. Wielkanoc zawsze obchodzona jest w niedzielę, tydzień po Niedzieli Palmowej. Część osób, która trzyma się tradycji świąt, zacznie ozdabiać dom wielkanocnymi ozdobami 31 marca 2024. Jeśli bierzemy pod uwagę 40 dniowy post poprzedzający dzień Wielkanocny, który zaczyna się w Środę Popielcową ozdoby mogą zawisnąć już 14 lutego. Najczęściej to w sklepach i miejscach użytku publicznego ozdoby wielkanocne zaczynają wisieć w tym okresie aby umilać czas kupującym i wprowadzać ich w świąteczny nastrój.

Pomysły na ozdoby wielkanocne. Garść inspiracji na ciekawe dekoracje.

Jak wiadomo pomysłów na dekoracje jest tak wiele jak dużo pomysłowych ludzi, jednak w tym miejscu zbierzemy kilka pomysłów, które będą kreatywną listą najciekawszych inspiracji.

pisanka zdobiona ręcznie

Jajka wielkanocne

Oczywiście Wielkanoc bez jajek trudno sobie wyobrazić. Jajka są głównym motywem przewodnim w każdej postaci. Najczęściej jajka malujemy czy farbujemy, ale możemy je również obklejać kolorowymi papierkami, sznurkami, guzikami, kwiatkami czy posypać brokatem. Jest kilka technik zdobienia jajek, które warto wymienić.

Kraszanki lub byczki

Popularne w wielu krajach Europy, technika ta polega na gotowaniu jajek na twardo w barwniku, który nadaje jajku intensywnej barwy. Kiedyś gotowało się jajka w barwnikach roślinnych, takich jak cebula, buraki, liście czerwonej kapusty, kurkuma czy kawałki drewna. Obecnie używa się do tego procesu gotowego barwnika.

Skrobanki

Skrobanki to technika rytownicza zwana również „rysowankami” lub „wydrapywankami”, to jajka, na których wzory są wydrapane lub wyryte za pomocą pilnika, nożyka lub innego ostrego narzędzia. Jajka gotowane barwi się najpierw na jeden kolor, a następnie wydrapuje się wzór.

malowanie jajek na złoto

Technika batikowa czyli pisana

To najstarsza technika wykonywana w Polsce. Technika zdobienia polega na robieniu wzoru na powierzchni jajka z roztopionego wosku. Specjalny pisak z miniaturą lejka umożliwia precyzyjne rysowanie wzorów, z których wosk kapiący na skorupkę tworzy odrębne linie, lub za pomocą szpilki, tworząc tzw. wzory łezkowe. Następnie jajko jest zanurzane w barwniku. Obszary pokryte woskiem nie ulegają zabarwieniu, co prowadzi do uzyskania jasnego wzoru – w naturalnym kolorze skorupki – na kontraście z jednolitym, ciemniejszym tłem.

Technika aplikacji

Jest to najnowsza technika, która polega na oklejaniu wydmuszek różnorodnymi materiałami. Kiedyś używano nitek pochodzących z ubrań osoby zmarłej ponieważ wierzono, że dzięki temu żyje ona nadal między osobami bliskimi. Twórcy coraz częściej podejmują się coraz ciekawszych twórczych poszukiwań. Używają techniki decoupage’u, quillingu, pojawiają się też jaja ażurowe (które robi się wiertarką dentystyczną).

Technika zdobienia farbami i tuszami

Na jajkach maluje się krajobrazy, abstrakcje czy jakieś scenki religijne.

wianek wielkanocny z jajkami

Wianki wielkanocne

Wianki głownie wykonuje się z gałązek, kwiatów, jajek i wstążek. Najczęściej wianki wykorzystuje się na drzwi wejściowe, ale z powodzeniem znajdą one swoje miejsce również na stole świątecznym, oknie czy ścianie. Ostatnio ciekawym trendem stały się tez wianki wiszące na lamie tuz nad stołem. Wianki można wykonać przestrzenne z florystycznych dodatków, które można kupić w sklepie lub w kwiaciarni. Formę przestrzenną wianka można również uzyskać z uszytych dekoracji z materiału. Wianek wielkanocny możemy również zrobić jako płaska dekoracja, która najlepiej będzie wyglądać na szybie okna. Taki wianek można wykonać z papieru czy filcu.

Stół wielkanocny. Dekoracja stołu wielkanocnego

Bazą każdego stołu będzie ładny obrus i serwetki, ale dodatkami do stołu, które wprowadzą świąteczny klimat są pisanki, kurczaczki, króliczki, czy baranki. Bardzo wiosennym motywem, który ożywi każdy stół są żywe kwiaty lub zielona trawa lub rzeżucha w donicy. Zazwyczaj na stół stawia się również koszyczek ze święconką. Każdy talerz na stole można także dodatkowo ozdobić np. kolorowym jajkiem czy wyciętym króliczkiem z wypisanym imieniem osoby siedzącej przy danej zastawie.

stół wielkanocny

Zając wielkanocny, baranek i kurczaczek

Baranek wielkanocny jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Wielkanocnych. Wywodzi się on z korzeni chrześcijańskich ponieważ symbolizuje Jezusa Chrystusa. Natomiast zajączki i kurczaczki coraz częściej pojawiają się jako komercyjny symbol świąt. Zwierzątka mogą pojawić się jako dekoracyjne figurki, wycinanki, obrazki czy wzory na serwetkach i obrusach.

Drzewko wielkanocne

To ciekawa forma dekoracji, która można stworzyć przy użyciu świeżych gałązek z krzewu, które posiadają młode pąki liści lub kwiatów. Z powodzeniem mogą to być gałązki brzozy, wierzby płaczącej czy kwitnąca na żółto forsycja. Przycięte gałązki należy umieścić w wazonie z wodą. Na gałązkach wieszamy kolorowe jajeczka z ozdobna tasiemką. drzewko wielkanocne przybiera różne formy i może to być po prostu drzewko na pniu, którego korona jest zrobiona z dużej ilości pisanek, umocowanych razem.

drzewko wielkanocne pomysły

Palma wielkanocna

Palma wielkanocna to tradycyjna ozdoba używana w wielu krajach. Palmy te są zwykle wykonane z gałęzi wierzby palmowej, które są ozdobione kolorowymi wstążkami, kwiatami, figurkami i innymi elementami dekoracyjnymi. Palmy wielkanocne mają różne kształty i rozmiary, ale najbardziej charakterystyczną cechą jest ich wysoka i smukła forma, często przypominająca wieżę lub drzewo. Są one symbolem radości i nadziei związanej z Wielkanocą oraz wiosennego odrodzenia. W niektórych regionach organizowane są nawet konkursy na najpiękniejsze i najbardziej imponujące palmy wielkanocne.

Może zainteresuje Cię jak uszyć zająca wielkanocnego?