origami proste wzory dla dzieci

Origami dla dzieci

Sztuka składania papieru, czyli origami dla dzieci to nie tylko świetna zabawa. To również doskonały sposób aby rozwijać zdolności manualne, kreatywne i świetna okazja do ćwiczenia cierpliwości u dzieci. Ta sztuka, która na pozór jest prostą zabawą, kryje w sobie wiele korzyści na różnych płaszczyznach.

Tradycyjnie origami to praktyka koncentracji, precyzji oraz umiejętności przestrzegania instrukcji. To także wspaniała okazja do spędzenia czasu w kreatywny sposób nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Jednakże, to dla dzieci, ta niezwykła sztuka składania papieru ma dodatkowe walory edukacyjne.

Origami – co to jest?

Origami to sztuka, która wywodzi się z Japonii. Polega na składaniu i zginaniu papieru w sposób dzięki, któremu powstaną różnorodne kształty, często bez użycia nożyczek i kleju. Origami praktykowane jest od setek lat i jest to forma artystycznego wyrazu, kreatywne narzędzie do rozwoju zdolności manualnych oraz ćwiczenia koncentracji. Tradycyjne origami opiera się na składaniu papieru bez cięcia, choć obecnie sztuka ta jest często używana w bardziej ogólnym znaczeniu i obejmuje różne techniki składania.

lis origami dla dzieci

Historia origami

Historia origami ma swoje korzenie w starożytnych Chinach, razem z wynalezieniem papieru, który miał swoje zastosowanie w obrzędach pogrzebowych. Zgodnie z tradycją, zmarłym do grobów wkładano przedmioty codziennego użytku. Jednak przez rabunki grobowców z biegiem czasu zaczęto cenne przedmioty dołączane zmarłym zamieniać na papierowe repliki. Dodatkowo, podczas ceremonii upamiętniających zmarłych, członkowie rodziny palili papierowe figurki, które symbolizowały przedmioty i zwierzęta. To zapewniało opiekę zmarłym nad ich żyjącymi rodzinami. Podobne ofiary papierowych wotów składano także duchom. Praktyki te przetrwały do czasów obecnych w niektórych regionach Chin. W miejscach tych wciąż dostępny jest specjalny papier, który jest używany do celów pogrzebowych, z którego tworzy się różnego rodzaju figurki.

Jednak sztuka origami rozkwitła w Japonii i stała się nieodłączną częścią kultury. Jej początki sięgają VII wieku, a papier został sprowadzony do tego kraju z Chin przez mnichów buddyjskich. Początkowo papier był luksusem, na który mogli sobie pozwolić tylko ludzie zamożni. Stopniowo stawał się coraz bardziej dostępny dla wszystkich. Origami zaczęło być stosowane do celów religijnych, dekoracyjnych oraz rozrywkowych wraz ze stopniowym rozwojem technik składania papieru.

W 1603 roku, w Japonii pojawiła się książka pt. „Senbazuru Orikata” autorstwa Yoshizawy, która miała ogromny wpływ na rozkwit origami. Książka ta była instrukcją dotyczącą składania tysiąca żurawi z papieru, który był uznawany za symbol szczęścia. Od tego czasu origami przypisywano różne symbole i legendy, które nadawały mu głębszego sensu i znaczenia.

Współczesne origami przeszło ewolucję wraz z rozwojem różnorodnych technik składania papieru. Od tradycyjnych żurawi do bardziej abstrakcyjnych i nowatorskich wzorów, origami pozostaje twórczym impulsem dla artystów i entuzjastów na całym świecie. Dzięki internetowi, ta technika stała się bardziej dostępna, a grono miłośników tej sztuki stale się powiększa.

Jaki papier do origami?

Odpowiednim wyborem do origami będzie cienka kartka o rozmiarze A4. Jest łatwa do składania, ponieważ wystarczy energicznie przeciągnąć palcem po złożonej krawędzi papieru. Ważne jest, aby krawędzie kartki były dokładnie dociśnięte, ponieważ to ułatwi tworzenie figur. Należy również zadbać o precyzję podczas tworzenia zagięć, co w przypadku dzieci może na początku nie być łatwe. Jednak trening czyni mistrza i dzięki takim zajęciom z pewnością dziecko nabierze dużej wprawy i precyzji do zginania papieru.

Kolorowy papier jest ciekawą i atrakcyjna opcją przy składaniu origami bo może podkreślić efekt końcowy (na przykład taki, który posiada białą stronę i jednolitą kolorystykę po drugiej stronie). Gotowe figurki można udekorować, rysując lub przyklejając im oczka, tworząc dodatkowe detale itp. Takie dodatki na pewno jeszcze bardziej spodobają się małym miłośnikom składania papieru.

origami dla początkujących proste wzory

Jak zrobić origami? Proste origami dla dzieci

Do niektórych projektów origami sprawdzą się prostokątne arkusze papieru, a do innych lepiej skorzystać z kwadratowego formatu. Aby uzyskać kwadrat z arkusza papieru w formacie A4, należy złożyć kartkę wzdłuż krótszego brzegu, aby róg złożenia przechodził przez narożnik arkusza. Kolejnym krokiem jest odcięcie pojedynczego, prostokątnego papieru. Po rozłożeniu kartki uzyskamy kwadrat.

Składanie z pierwszego kroku zostało zaznaczone za pomocą linii przerywanej, natomiast w kolejnym kroku ta linia będzie już ciągła. Strzałka z pętelką wskazuje konieczność odwrócenia kartki na drugą stronę. Strzałki wskazują, w którą stronę należy zagiąć fragmenty papieru. Na schematach zastosowano różne kolory, aby zobrazować obie strony kartki, co ułatwia zrozumienie sposobu zginania, a jednocześnie pozwala zobaczyć efekt, jaki uzyskamy przy użyciu dwukolorowej kartki.

Ważne! Jeśli nie rozumiesz konkretnych etapów na podstawie schematu, warto wziąć kartkę i zacząć składanie. Najczęściej w trakcie pracy wszystko staje się zrozumiałe, niż mogłoby się wydawać patrząc tylko na schemat.

Figurki origami mogą służyć jako dekoracja, dzięki czemu dziecko może udekorować swój pokój swoimi dziełami.

Motyl origami

schemat motyl origami

Serce origami dla dzieci

schemat dla dzieci serce

Koala – zwierzęta origami

schemat origami koala

Pingwin – origami dla dzieci krok po kroku

schemat origami pingwin

Kotek origami dla dzieci

kot schemat origami dla dzieci

Wieloryb origami

jak składać origami wieloryb

Niebo i piekło origami

piekło niebo origami dla d zieci

Ptak origami dla dzieci

jak zrobić ptaka z origami

Pies origami

pies origami dla dzieci

Żaba origami

schemat żaba origami

Mysz origami

schemat myszka origami

Jeśli polubiłeś sztukę składania papieru to może zainteresuje Cię artykuł jak zrobić domek z kartonu.