doniczki diy z betonu - instrukcja jak je zrobić

Jak zrobić doniczkę z cementu samemu- betoniczki DIY

Obecnie mamy czas taki, a nie inny i jak zalecają wszelkie media, portale, politycy i celebryci: #zostańwdomu. Dla siebie i dla innych, abyśmy jak najszybciej zwalczyli koronawirusa. Ale dlaczego nie wykorzystać tego czasu na kreatywne działanie? Zapraszam Cię do wspólnej zabawy. Zobacz poradnik, jak krok po kroku wykonać samodzielnie betonowe doniczki.

Małe doniczki na kaktusy i sukulenty, większe na balkon lub do ogrodu – wizualnie wzbogacą każdą przestrzeń. Betonowe doniczki mają nowoczesny i oryginalny charakter. Z pewnością przypadną do gustu osobom ceniącym prostotę oraz surowy, minimalistyczny design. Betonowe doniczki pasują do nowoczesnych wnętrz w stylu industrialnym, skandynawskim czy rustykalnym. Dzięki charakterystycznym właściwościom betonu, każda doniczka jest inna, wyjątkowa i niepowtarzalna. Samodzielnie wykonane betonowe doniczki będą też świetnym prezentem dla przyjaciół.

Betonowe doniczki – co przygotować?

Zanim zaczniesz pracę przygotuj:

  • worki/folia (do zabezpieczenia miejsca pracy)
  • rękawiczki
  • beton B20 lub beton B25, czyli taki bez kruszywa (bez piasku) lub cement
  • woda
  • olej/wazelina
  • pędzel do rozprowadzenia oleju lub wazeliny
  • łyżka/kijek – mieszadło do betonu
  • forma x 2- miski, garnki, opakowania po jogurtach, stare doniczki, plastikowe butelki lub tak jak w moim przypadku forma samodzielnie zrobione z kartonu
  • obciążniki – kamienie, piasek, butelki z wodą
  • taśma klejąca
  • nożyczki
  • szpachelka do wyrównania betonu
Co jest potrzebne, aby samodzielnie zrobić doniczki z betonu?

Tworzymy unikalna doniczkę z betonu.

  1. Wybierz formę doniczki

    Formą może być prawie wszystko. Możesz wykorzystać plastikowe pojemniki, stare doniczki, butelki. Formy można zrobić też samodzielnie, tworząc je z kawałka kartonu. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zrobienie formy z kartonu, musisz zabezpieczyć je folią taśmą lub gruntem, żeby karton nie przesiąkł. W przeciwnym razie beton może wypłynąć.

  2. Przygotuj formę

    Żeby stworzyć betonowe doniczki potrzebujemy dwóch form: zewnętrznej i wewnętrznej. Powinny one różnić się wielkością. Zewnętrzna forma musi być większa, mniejsza zaś musi się w niej zmieścić. Ostateczną doniczką będzie przestrzeń powstała między naszymi dwoma formami i zalana betonem.
    Wnętrze większej formy, które będzie bezpośrednio stykało się z betonem, trzeba natłuścić. Do tego celu zastosujemy olej słonecznikowy lub jakikolwiek inny olej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nic nie będzie przywierać, poza tym wyciągnięcie doniczki będzie wtedy łatwiejsze.
    Podczas pracy pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę grubość doniczki. Powinna ona mieć mniej więcej 4-5 cm w przypadku jeżeli chcemy wykonać małą betonową doniczkę. Jeżeli planujesz wykonać doniczkę np. do ogrodu, jej grubość powinna byś odpowiednio większa.
    Mi osobiście bardzo podobają się geometryczne doniczki i takie też zrobiłam. Mnóstwo inspiracji co do kształtów i szablony jak wykonać geometryczną formę z kartonu znajdziesz na Pintereście.geometryczne doniczki z betonu

  3. Do dzieła

    Beton należy delikatnie wsypać do naczynia, w którym będziemy go mieszać. Najlepiej do tego celu wybierz jakąś starą miskę lub wiadro. Beton strasznie się pyli, więc, ja używam łopatki, zamiast sypać go do naczynia prosto z worka.
    Do betonu dolej trochę wody i delikatnie wymieszaj. Lepiej zacząć od małej ilości wody i dodawać ją w małych ilościach do momentu uzyskania pożądanej konsystencji.
    konsystencja gęsta – jak plastelina – jest lepka i świetnie nadaje się do oblepienia formy przy abstrakcyjnych kształtach.
    konsystencja rzadka – płynna – będzie idealna do wlewania w formy o bardziej tradycyjnych kształtach.
    W zależności od konsystencji – uzyskamy różny efekt. Beton gęsty, po wyschnięciu będzie bardziej porowaty, a rzadszy będzie dużo bardziej gładki.
    Pamiętaj o rękawicach ochronnych, żeby zabezpieczyć dłonie przed działaniem betonu.Przygotuj beton, aby zrobić doniczki diy

  4. Wylej beton

    Wymieszany beton wlewaj powoli, tak by równomiernie wypełnił całą przestrzeń większej formy. Nie napełniaj jej całkowicie. Musisz zostawić miejsce na mniejszą – środkową formę. Teraz w większej formie z betonem delikatnie umieść mniejszą. Pamiętaj, aby dobrze ją natłuścić z zewnątrz. Dobrze jest też obciążyć ją np. kamieniami lub wodą, aby nie wypłynęła. Następnie wygładź powierzchnię betonu przy pomocy szpachelki i usuń z niej ewentualne pęcherzyki powietrza.
    Najlepiej jest jeżeli dno i ścianki boczne betonowej doniczki mają taką samą grubość. Wówczas będziemy mieć gwarancję, że będzie ona stabilna.

  5. Wysychanie betonu

    Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo tak przygotowane betonowe doniczki należy zostawić w spokoju na dobę lub dwie, żeby beton dobrze się związał.
    Pamiętaj, że beton rzadszy wiąże dłużej niż gęsty.

  6. Wyjmowanie betonu

    Po upływie czasu przeznaczonego na wysychanie betonu wyjmij betonową doniczkę z formy lub złap za nóż, jeżeli Twoje formy zrobione zostały z kartonu i je delikatnie rozetnij.
    Ewentualne nierówności powierzchni wyrównaj z pomocą papieru ściernego. Rób to ostrożnie, ponieważ beton jest jeszcze wilgotny i może się ukruszyć.  Teraz nadszedł czas na właściwe schnięcie betonowej doniczki, które potrwa około dwóch tygodni.
    Jeżeli w powierzchni doniczki pojawiły się dziurki możesz je zniwelować przecierając powierzchnię betonu mokrą gąbką. Chociaż mi osobiście takie niedoskonałości, które  pokazują cechy użytego  materiału ,podobają się znacznie bardziej niż wygładzona powierzchnia.

  7. Zdobienie

    Doniczki można zostawić w stanie surowym, co bardzo pasuje do industrialnych wnętrz. Można też je  ozdobić przy pomocy np. farby akrylowej, wykorzystania szablonów, sznurka… Tutaj również masz pole do popisu.
    Porada: Ciekawym sposobem zdobienia betonowych doniczek jest wykorzystanie wydruku z drukarki laserowej. Najlepiej w programie graficznym stwórz niezbyt skomplikowany motyw i go wydrukuj. Istotne przy tej metodzie jest, aby drukarka była laserowa.
    Następnie od strony zadruku posmaruj kartkę klejem Wikol i przyłóż do powierzchni betonowej doniczki. Pół godziny później usuń papier namaczając go z pomocą gąbki. Wydrukowany na kartce wzór przeniesie się na powierzchnię betonu.Betonowe doniczki DIY

Betonowe doniczki są gotowe

Twoja własna betonowa doniczka jest już gotowa. Może stać się domkiem dla rośliny, pojemnikiem na przybory lub po prostu dekoracją. Jeżeli zamierzasz używać jej zgodnie z przeznaczeniem, to pamietaj na jej spód wysypać warstwę drenażu, a póżniej ziemię, aby roślinkom lepiej się żyło.
Mam nadzieję, że ten projekt spodobał Ci się i przyniósł Ci wiele satysfakcji.
Do zobaczenia w kolejnym.

Tekst powstał dzięki współpracy z moją przyjaciółką Sandrą Kozakiewicz 🙂

Zobacz także inne artykuły o tematyce DIY:

Ozdoby na choinkę diy z masy porcelanowej