Dekoracje świąteczne diy

Ozdoby na choinkę diy z masy porcelanowej

Choinka jest najbardziej charakterystycznym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Symbolem życia i odradzania się. Do domów wprowadza magię i sprawia, że w sercach rodzą się nowe nadzieje na przyszłość. Dzięki pięknym ozdobom Twoje świąteczne drzewko zyska na urodzie i będzie dla Ciebie niesamowitym powodem do dumy.

W artykule opisałam jak stworzyłam niezwykłej urody ozdoby na choinkę diy z masy porcelanowej. Wyglądem przypominają prawdziwą porcelanę i tak naprawdę nie wymagają wielu dodatków, aby pięknie wyglądać na tle zielonych gałązek choinki. Wykonanie dekoracji jest niezwykle proste, dlatego do zabawy możesz zaprosić nawet małe dzieci.

Dzięki własnoręcznie wykonanym ozdobom Wasza choinka będzie jedyna w swoim rodzaju.

Przepis na masę porcelanową

Do zrobienia masy porcelanowej, z której później będziemy wycinać i wtłaczać, a może i dekorować nasze ozdoby na choinkę diy potrzebujemy:

 • mąkę ziemniaczaną
 • klej stolarski wikol
 • 2 łyżki oliwki dla dzieci lub wazeliny
 • 2 łyżki soku z cytryny

Kleju wikol powinno być tyle samo, co mąki ziemniaczanej. Dzięki temu możesz przygotować tyle masy ile potrzebujesz. Ja zaczęłam od szklanki mąki i szklanki kleju. Wystarczyło mi to na wykonanie kilkudziesięciu ozdób o średnicy mniej więcej 6 cm. Wybrałam gwiazdki i serduszka, ale jak wiadomo ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Teraz myślę o ozdobach w kształcie sopelków i stworzeniu takiej „mroźnej choinki”.

Poniżej w kilku krokach opisałam jak zrobić masę porcelanową z której możemy później wykonać unikatowe ozdoby na choinkę diy.

 1. Do dużej miski wsyp mąkę ziemniaczaną

  Od razu uprzedzam Twoje wątpliwości, masę łatwo można zmyć wodą zanim wyschnie, dlatego nie musisz obawiać się zniszczenia naczyń.

 2. Do mąki dodajemy sok z cytryny oraz oliwkę dla dzieci

  Składniki mieszamy, tak aby w mące nie było grudek.

 3. Nadszedł czas, aby do mieszanki dolać klej wikol

  Pamiętaj, ze kleju powinno być tyle ile mąki ziemniaczanej. Najlepiej dodać te składniki z pomocą tej samej miarki.

 4. Wszystkie składniki mieszamy

  W początkowej fazie możesz użyć do tego łyżki, a kiedy składniki zaczną się razem łączyć…

 5. Wyrabiamy masę dłońmi

  Bez tego się nie obędzie. Wyrabianie zajmuje kilka minut. Masa powinna być jednolita, gładka i sprężysta.

  przygotowanie masy porcelanowej do wyrobu ozdób na choinkę diy

Gotowa masa porcelanowa jest śnieżnobiała i gładka. Szybko wysycha, dlatego jeżeli za jednym razem zdecydujesz się zrobić jej dużo, to pamiętaj o tym, aby szczelnie owinąć ją folią spożywczą. W ten sposób nie wyschnie, a z zabezpieczonej masy możesz uciąć tyle ile potrzebujesz w danym momencie.

Z masy porcelanowej można zrobić całe mnóstwo pięknych dekoracji np. podkładkę na biżuterię, dekorację na ścianę lub magnesy na lodówkę.

Jak zrobić ozdoby na choinkę diy z masy porcelanowej?

Masę traktujemy jak ciasto na pierniki. Należy wyłożyć ją na stolnicy lub czystym i suchym blacie stołu i rozwałkować na grubość mniej więcej 0,5 cm.

ozdoby na choinkę z masy porcelanowej - przygotowanie

Następnie z masy wycinamy kształty. Najwygodniej zrobić to z pomocą foremek do ciastek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdoby ukształtować samodzielnie i nadać im fantazyjne kształty.

ozdoby na choinkę diy z masy porcelanowej

Kolejnym krokiem jest zrobienie dziurek w wykonanych ozdobach, tak, aby można było przewlec przez nie sznureczek lub ozdobną tasiemkę. W prosty sposób można je zrobić z pomocą zwykłej rurki do napojów. Kiedy rurka zapcha się masą porcelanową, wypchnij ją patykiem do szaszłyków i działaj dalej.

Zobacz także:

Prezenty na święta DIY

Ozdoby na choinkę – dekorowanie

Masa porcelanowa ma tę ważną zaletę, że jest bardzo plastyczna. Z powodzeniem możemy powycinać kształty w przygotowanych ozdobach. Z masą pracuje się bardzo łatwo, dlatego nadanie jej nawet bardzo wymyślnych kształtów jest możliwe.

Innym pomysłem jest odbijanie kształtów. Możesz użyć do tego specjalnych pieczątek, ale jeżeli takich nie posiadasz wykorzystaj:

 • papier wytłaczany we wzory
 • rośliny które są twarde np. wrzos
 • ażurowe dekoracje
 • kryształy
 • guziki
odciskanie kształtów - ozdoby na choinkę z masy porcelanowej

Masa schnie około 12 godzin. Kiedy będzie już twarda możesz dołączyć do nich zawieszki ze sznurka. Et voila. Wyjątkowe ozdoby choinkowe gotowe.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze ozdoby na choinkę diy jeszcze wzbogacić, dodając kontrastową przywieszkę z filcu, przyklejając cekiny lub malując ozdoby pisakami. W ogóle świąteczne ozdoby z filcu to ciekawa opcja. Wszystko zależy od Twojej koncepcji świątecznego drzewka. Życzę powodzenia i świetnej zabawy.