szew overlock ładne wykończenie krawędzi ubrań

Overlock w Domowej Pracowni: Co Musisz Wiedzieć

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z krawiectwem i projektowaniem odzieży, na pewno natknąłeś się na pojęcia takie jak „overlock” i „ścieg overlockowy”. Czym dokładnie się różnią od innych technik szycia? Do jakich prac krawieckich się nadają oraz czy faktycznie są niezbędne w Twojej domowej pracowni? Czy maszyna do szycia wyposażona w funkcję overlocka może zastąpić oddzielną overlockową maszynę? Co to jest coverlock i jakie są różnice między nim, a overlockiem? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz rzucić światło na te zaawansowane narzędzia krawieckie.

Historia overlocków

Overlock, powszechnie stosowany obecnie w branży odzieżowej, miał swoje pierwsze zastosowanie w 1881 roku dzięki firmie Merrow Machine. J. Makens Merrow oraz jego syn Joseph Merrow byli właścicielami zakładu tekstylnego, który założyli w Connecticut w 1834 roku. Wprowadzili wiele innowacji technologicznych w dziedzinie dziewiarstwa, a zaczęli od maszyny do szydełkowania, która była ich pierwszym patentem.

Firma Merrow Machine nadal produkują maszyny do szydełkowania, bazując na swoim oryginalnym modelu. To właśnie ta technologia stanowiła początek rozwoju overlocka, który ostatecznie został opatentowany przez Josepha Merrowa w 1889 roku. W przeciwieństwie do tradycyjnego ściegu łańcuszkowego, który używa szpulki wewnątrz maszyny, overlocki wykorzystują chwytacze. Zarówno górny, jak i dolny chwytacz tworzą pętle z nici, przez które przechodzi igła, co przypomina proces szydełkowania. Oryginalna maszyna „overedge” Merrowa z trzema nitkami była prekursorem dzisiejszych overlocków. W kolejnych latach firma Merrow Machine przyczyniła się do opracowania nowych konstrukcji maszyn do tworzenia skomplikowanych ściegów. W tym dwu- i czteronitkowych, ściegów stykowych jednonitkowych i maszyn z mechanizmem do obcinania krawędzi materiału.

Na przestrzeni wczesnego XIX wieku Connecticut i Nowy Jork stanowiły centra produkcji tekstylnej i maszynowej. Wiele firm specjalizujących się w overlockach powstało w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

W 1964 roku powstała firma Juki, która odegrała istotną rolę w rozwoju nowoczesnych overlocków. W latach osiemdziesiątych Japonia i Chiny stały się dominującymi graczami w produkcji maszyn szwalniczych, w tym overlocków.

Współcześnie firma Merrow Sewing Machine to jedna z 12 czołowych marek na całym świecie. A także jedna z około dwustu firm produkujących overlocki. Dwaj inni znani producenci to Juki i Brother, których maszyny ustanowiły nowe standardy pod względem prędkości i wydajności w przemyśle.

ścieg overlockowy

Zastosowanie Overlocków

Ogólnie mówiąc, overlock służy do profesjonalnego zabezpieczania brzegów materiału przed rozwarstwianiem się w sposób estetyczny. Te szwy są niezastąpione, szczególnie w przypadku dzianin (czyli materiałów rozciągliwych, takich jak dzianiny sweterkowe lub dresowe).

Overlocki posiadają zdolność szycia jednocześnie przy użyciu dwóch lub trzech igieł oraz wielu nici (nawet do 5 jednocześnie). To pozwala na uzyskanie szwu zarówno mocnego, jak i elastycznego. Dodatkowo, overlocki wyposażone są w ostrza tnące, które równomiernie przycinają nadmiar materiału, co sprawia, że szew jest perfekcyjnie przy brzegu tkaniny. Przy czym zachowują estetykę wykonania wyrobu.

Warto zaznaczyć, że overlocki nie tylko zabezpieczają krawędzie materiału. One dodają profesjonalny wygląd wyrobom, co jest szczególnie ważne w branży odzieżowej.

Szew overlockowy

Szew overlockowy, czasami zwany także szwem obrzucającym, spełnia ważną rolę w zapobieganiu rozwarstwianiu się krawędzi materiału. Inaczej mówiąc, chroni on przed zniszczeniem tkaniny, które można by nazwać „siepaniem”, „wysnuwaniem się nitek” lub „pruciem”. Aby zrozumieć, dlaczego jest to ważne, warto wiedzieć, że każda tkanina składa się z dwóch rodzajów nitek. Wątek i osnowa, które są ze sobą splątane w procesie tkania. Kiedy przecinamy materiał, nitek wątku i osnowy nie są już ze sobą połączone. To sprawia, że splot jest w tym miejscu osłabiony. To właśnie przed tym osłabieniem chroni szew overlockowy.

Zabezpieczenie krawędzi materiału jest niezwykle istotne, ponieważ prawa strona tkaniny jest narażona na mechaniczne uszkodzenia. Dlatego właściwie każda krawędź ubrania, niezależnie od tego, czy ma podszewkę, czy nie, powinna być odpowiednio zabezpieczona. Wystarczy odwrócić spodnie, sukienkę lub inne wyroby odzieżowe. Tam zobaczysz charakterystyczny „łańcuszkowy” ścieg na brzegu, który oznacza, że krawędź jest obrzeżona szwem overlockowym.

Przez wiele lat do tego celu używano ściegu zygzak, który wymagał precyzyjnego prowadzenia materiału na maszynie. Często kończył się koniecznością przycinania nierówności nożyczkami. Jednak nie był to idealny sposób. Specjalistyczna maszyna jaka jest overlock zapewnia rozwiązanie bardziej precyzyjne i estetyczne.

szew overlock

Overlock – porównanie z tradycyjną maszyną

Overlock to zaawansowane narzędzie krawieckie, które różni się od tradycyjnej maszyny do szycia pod wieloma względami. Oto porównanie między nimi:

Zastosowanie

 • Tradycyjna maszyna do szycia: Przeznaczona jest do podstawowych i posiada szew prosty i ścieg zygzak. Idealna do szycia tkanin bawełnianych, lekkich i średnio grubych. Nowsze modele mają jeszcze inne ściegi, np. obrzucajace dziurki od guzików, itp.
 • Overlock: Specjalizuje się w zabezpieczaniu krawędzi materiału przed rozwarstwianiem się. Doskonale nadaje się do szycia materiałów elastycznych, dzianin, oraz do wykończenia brzegów ubrań.

Ilość Nici

 • Tradycyjna maszyna do szycia: Wykorzystuje zazwyczaj jedną lub dwie nici.
 • Overlock: Szyje przy użyciu co najmniej trzech nici, a czasem nawet czterech lub pięciu. To sprawia, że szwy są wyjątkowo trwałe i elastyczne.

Funkcje Obrabiania Krawędzi

 • Tradycyjna maszyna do szycia: Nie posiada wbudowanego mechanizmu do obrabiania krawędzi materiału.
 • Overlock: Wyposażony jest w mechaniczny nóż, który równocześnie przycina nadmiar materiału, nadając brzegowi ładny wygląd i zabezpieczając przed rozwarstwianiem.
ikonografia szew overlock

Szycie dzianin

 • Tradycyjna maszyna do szycia: Jest ograniczona w zdolnościach do obszycia materiałów elastycznych lub rozciągliwych, takich jak dzianiny.
 • Overlock: Idealnie sprawdza się w szyciu materiałów elastycznych, tworząc szwy trwałe, a jednocześnie elastyczne.

Wykończenie Wnętrza Odzieży

 • Tradycyjna maszyna do szycia: Może pozostawiać surowe, nieszlifowane brzegi, co nie zawsze jest estetyczne.
 • Overlock: Tworzy profesjonalne i estetyczne wykończenie wnętrza odzieży, co jest szczególnie istotne w przypadku ubrań bez podszewki.

Wielkość i Cena

 • Tradycyjna maszyna do szycia: Zwykle mniejsza i tańsza od overlocka.
 • Overlock: Zwykle większy i bardziej zaawansowany technologicznie, co wpływa na jego cenę.
szew w ubraniu overlock
ścieg prosty i zygzakowaty

Dla kogo jest overlock? Czy przyda mi się w domu?

Jeśli już posiadacie maszynę do szycia i z powodzeniem tworzycie pierwsze dekoracyjne elementy do wnętrza czy podstawowe elementy garderoby, to nadchodzi moment decyzji: czy warto inwestować w owerlocka? Ta specjalistyczna maszyna do szycia jest standardem w zakładach krawieckich, ale czy sprawdzi się również w Waszym domu? Jeśli Wasza pasja do szycia rośnie z każdym nowym centymetrem szwu. To odpowiedź jest jednoznaczna: tak, warto mieć owerlocka również w domu. Ta maszyna umożliwia estetyczne i precyzyjne wykończenie każdego przez Was uszytego ubrania.

Oczywiście, można próbować uzyskać podobny efekt korzystając z niektórych ściegów na domowej maszynie do szycia. Jednak nie będzie to tak efektywne jak przy użyciu owerlocka, a rezultat nieco przeciętny. Dla tych, którzy pokochali szycie i mają już w głowie marzenia o kolejnych projektach odzieżowych. Zdecydowanie warto rozważyć zakup specjalistycznej maszyny do obrzucania. Owerlock jest stosunkowo kompaktowy i przystępny cenowo. Nawet jeśli planujecie intensywne korzystanie z niego, nie będzie on tylko zbierać kurzu w szafie.

Jeśli jesteście ciekawi do czego można wykorzystać maszynę overlock to zapraszam Was do przeczytania artykułu jak zwęzić spodnie w bardzo szybki i prosty sposób.

Overlock nie tylko do dzianin – maszyna do materiałów ciężkich.

Overlocki, znane również jako owerloki, to wszechstronne narzędzia krawieckie, które odgrywają kluczową rolę w dziedzinie krawiectwa. Jednakże, jeśli zajmujemy się szyciem ciężkich materiałów, takich jak skóra, eko skóra, denim lub grube tkaniny, warto zwrócić uwagę na specjalne overlocki stworzone do obsługi tych trudniejszych zadań.

Overlocki do szycia ciężkich materiałów są wyposażone w silniki o zwiększonej mocy. Dzięki temu są w stanie sprawnie obsłużyć materiały, które mogą być zbyt trudne do przyszyć tradycyjną maszyną do szycia. Overlocki te posiadają trwałe elementy konstrukcyjne, które zapewniają stabilność maszyny podczas pracy nad grubymi tkaninami. Solidne obudowy i metalowe podzespoły sprawiają, że są one odporne na duże obciążenia. Maszyny te często wyposażone są w duże stoły robocze, co ułatwia manipulację dużymi tkaninami i zapewnia precyzyjne szycie. Oprócz standardowych ściegów overlockowych, te maszyny często oferują specjalne ściegi i opcje dostosowane do obsługi materiałów o zwiększonej grubości. Można nimi wykonywać mocne, trwałe szwy, które nie ulegają rozszczepieniu.

Overlocki te pozwalają uzyskać profesjonalne i estetyczne wykończenie szwów, co jest kluczowe w przypadku tapicerki meblowej, torebek, czy innych projektów z ciężkich i grubych materiałów. Z pewnością są to maszyny dedykowane dla profesjonalistów, które wykorzystywane są w szwalniach.