Jak zwęzić spodnie bez wizyty w punkcie poprawek krawieckich? Kto z nas nie mierzył się z problemem niedopasowanych spodni? Zastanawiasz się jak zwęzić spodnie w pasie bo nie wiesz jak dopasować do siebie swoje nowe, piękne jeansy upolowane w lumpeksie? Niektóre nawet nowe spodnie mogą okazać się za szerokie i źle dopasowane już po pierwszym praniu. Obecne ubrania z sieciówek nie są najlepszej jakości. Materiały szybko się wyciągają, blakną, a fasony są zbyt oversize przez co na większości z nas po prostu źle leżą. Jeśli nie masz umiejętności szycia i nie masz maszyny to nie jesteś jeszcze na przegranej pozycji. Zawsze możesz zakupić maszynę do szycia i nauczyć się szyć. Moim zdaniem maszyna to nieodłączny element wyposażenia każdego, domowego gospodarstwa, dzięki czemu nie jesteś zdana na krawcową z osiedla i jej terminów. Możesz nawet w nocy o północy zrobić przeróbkę ubrania, które już na drugi dzień założysz na siebie. Komfortowe, prawda?
Celem tego bloga jest pomóc takim osobom jak TY i pokazać jak w prosty sposób można sobie ułatwić codzienne życie. Bądźmy praktyczni, samodzielni i pomysłowi w swoich działaniach. Takie proste czynności dnia codziennego ubarwiają naszą rzeczywistość i rozbudzają w nas zapał, a także chęć tworzenia. Dlatego zachęcam zakupić na początek zwykłą maszynę, np. starego, wysłużonego Łucznika, który jest maszyną niemal nieśmiertelną. Prawda jest, że stare, ale dalej jare. Czy kiedyś zaglądałaś do maszyny łucznik z lat 60-tych? Nie, to zobaczcie dlaczego są nie do zniszczenia. A teraz nożyce w ręce i działamy!
Jak zwęzić spodnie na całej długości?
WAŻNE: Aby zwęzić spodnie w nogawkach, zwróć uwagę, że spodnie zazwyczaj po jednej stronie nogawki mają szew ozdobny. Poznasz go po tym, że jest gruby i podwójnie stebnowany. Ten gruby, ozdobny szew jest najczęściej od wewnętrznej strony ud. Po drugiej stronie, czyli od zewnętrznej części nogawki znajdziesz szew zwykły, który z łatwością możesz przerobić.
Pamiętaj również o nogawkach, aby przed zwężeniem spodni je odpruć, a po zwężeniu podszyć na nowo. Ja lubię nogawki podcięte, które się prują. Moje nogawki były za długie, więc całe ozdobne podwinięcie odcięłam i takie zostawiłam – bez podszywania.
Jak zwęzić nogawki spodni?
Zwężenie nogawek spodni może odświeżyć ich wygląd i dostosować do aktualnych trendów lub osobistych preferencji. Jeśli szew ozdoby jest po zewnętrznej części nogawki, zwężanie spodni najlepiej jest zrobić od wewnętrznej części nogawki. Ja zwężanie zazwyczaj zaczynam od kolana (stopniowo, aby naturalnie przejść do części gdzie chce zwęzić najwięcej w nogawce). Sposób będzie podobny jak niżej opisany sposób. Jeśli masz zwykła maszynę, a nie overlock – nie martw się, na zwykłej też Ci się uda, tylko troszkę więcej czasu Ci to zajmie.
Zwężanie spodni – krok po kroku
Aby zwęzić spodnie najszybszym sposobem będzie użycie maszyny owerlok, przede wszystkim dlatego, że odcina nadmiar materiału i obrzuca brzegi. Posiadanie takiej maszyny to kolejny must-have każdej Pani Domu. Jeśli nie masz takiej maszyny w domu, nic straconego! Wystarczy zwykła maszyna, która szyje ściegiem prostym i zygzakiem.
Jak zwęzić nogawki w jeansach? Od czego zacząć?
Na początku będziesz używać fastrygi. Dowiedz się co to jest fastryga -szew tymczasowy i w międzyczasie przygotuj sobie:
- spodnie, które chcesz zwęzić
- spodnie, które leżą na tobie idealnie, jeśli takich nie masz to:
- mazak znikający lub mydełko czy ołówek
- miarka
- szpilki
- maszyna do szycia
- nożyce
Potrzebny czas: 20 minut
- Przygotuj spodnie do przeróbki.
Jeśli masz w posiadaniu spodnie, które leżą na Tobie idealnie, wyciągnij je bo posłużą ci za wzór. Wystarczy, ze wywiniesz obie pary na lewą stronę, przyłożysz te idealne do tych, które chcesz przerobić i odrysujesz linie wzdłuż nogawek. Dzięki temu będziesz wiedzieć ile i od którego miejsca chcesz zwęzić spodnie. Nie masz idealnie leżących spodni, to nic! Załóż na siebie spodnie, które chcesz zwęzić, złap nogawki w 4 – 5 miejscach na całej długości (u mnie łapię spodnie już od bioder), zepnij szpilkami. Rób to ostrożnie aby się nie skaleczyć. Zdejmij spodnie. Wywróć na lewą stronę, przełóż szpilki. Narysuj linie pomocniczą wg, której będziesz szyć. Pamiętaj, że musisz zostawić ok 1 cm naddatku.
- Zaznacz linie szycia na obu nogawkach.
Jeśli już zaznaczyłaś na obu nogawkach linie pomocnicze, po których będziesz szyć to możesz dodatkowo całe nogawki zaprasować, aby mieć pewność, że materiał się pod spodem nie podwinie. Moje spodnie były w miarę proste, więc pominęłam ten etap. Przeszyj całość na maszynie.
Jak jestem szczęśliwą posiadaczką owerloka, więc od razu brzegi spodni są docinane i zabezpieczane. - Odetnij nadmiar materiału i zabezpiecz brzegi.
Po przeszyciu spodni na zwykłej maszynie ściegiem prostym, odetnij nadmiar materiału. Pamiętaj aby zostawić ok 5-7 mm od szwu aby spodnie się nie rozeszły podczas użytkowania. Następnie obrzuć brzegi szwem zygzakowym.
- Wywiń spodnie na prawą stronę.
Możesz dodatkowo spodnie zaprasować na szwach, ale nie jest to konieczne. Ja w ostateczności używam żelazka, więc i tym razem nie było mi potrzebne.
Teraz otwierają się przed Tobą kolejne możliwości, możesz skrócić nogawki spodni lub zwęzić spodnie w pasie… taki wpis też już niebawem w planach. Jeśli pobudziłam w Tobie chęć przerobienia czegoś jeszcze, to zapraszam Cię do artykułu – jak zrobić zabawkę dla psa ze starych ubrań.