Renowacja krzesła - instrukcja krok po kroku

Renowacja krzesła – zrób to sam

Zamiast wyrzucać – naprawiaj. Nadawanie nowego życia przedmiotom to świetny sposób, aby zadbać o środowisko, ale także żeby wyżyć się manualnie i artystycznie. Dlatego, jeżeli masz mebel, który nie spełnia Twoich oczekiwań – spróbuj go zmienić. Czasem wystarczy trochę farby, tkaniny, kilka narzędzi i chwila wolnego czasu, aby stworzyć całkiem przyjemny mebel, który dopełni wnętrze. Zobacz jak ja wyszła moja renowacja krzesła.

Jak odnowić krzesło plastikowe?

Stare krzesła trafiają w niełaskę z różnych przyczyn. Czasami przestają pasować do aktualnego wystroju. Często też po prostu niszczą się w wyniku użytkowania. Tak było też z moim krzesłem – pofarbowało się pod wpływem barwników stosowanych do farbowania ubrań. Wcześniej białe, a już po roku na tapicerowanym siedzisku mocno widoczne były niebieskie, nieestetyczne plamy.

Renowacja krzesła plastikowego

Renowację rozpoczęłam od dokładnego wyczyszczenia mojego plastikowego krzesła. Wystarczająca okazała się woda z płynem do mycia naczyń i gąbka kuchenna. Jeżeli jednak napotkasz na silniejsze zabrudzenia to wypróbuj mleczko do czyszczenia glazury i terakoty. Warto pamiętać, aby do czyszczenia używać miękkich szczotek i gąbek. Druciak może niestety porysować plastik i zostawić na krzesłach nieestetyczne rysy.

Mimo prób, siedziska mojego krzesła nie udało się doczyścić. Dlatego też zdecydowałam się wymienić zabrudzoną ekoskórę. Duży wybór materiałów tapicerskich, między innymi skaje i ekoskóry znajdziesz na www.punkttapicerski.pl tam właśnie zrobiłam swoje zamówienie.

Renowacja krzesła instrukcja krok po kroku

Potrzebny czas: 30 minut

Zapraszam do obejrzenia jak przeprowadziłam renowację mojego krzesła biurowego.

  1. Krzesło przygotowane do renowacji. Na siedzisku widać nieestetyczne odbarwienia.

    Krzesło z zabrudzeniem na siedzisku przygotowane do renowacji

  2. Obróciłam krzesło do góry nogami i odkręciłam tapicerowane siedzisko z pomocą kluczy imbusowych. Następnie podważone nożyczkami zszywki mocujące zabrudzoną tkaninę tapicerską wyciągnęłam z pomocą kombinerek.

    Renowacja krzesła - usunięcie starej tkaniny tapicerskiej.

  3. Zmierzyłam ściągnięty z siedziska materiał i taki sam kawałek wykroiłam z nowej tkaniny tapicerskiej – błękitnego skaju.

    Skaj - tkanina idealna do renowacji mebli tapicerowanych.

  4. Do nałożenia nowego materiału potrzebowałam: ostrych nożyczek oraz takera.

    Narzędzia potrzebne do renowacji krzesła.

  5. Naciągając materiał w przeciwnych kierunkach, przymocowałam go do plastikowego siedziska.
    Po zamontowaniu warto odciąć nadmiar materiału, aby siedzisko dobrze przylegało do krzesła.

    Renowacja krzesła - zmiana materiału tapicerskiego.

  6. Kiedy skaj został już przymocowany, a materiał gładko naciągnięty, przykręciłam siedzisko do stelaża.

    Montaż obitego siedziska - renowacja krzesła.

  7. Nowe – stare krzesło gotowe 🙂

    Renowacja krzesła

Jak się okazuje renowacja krzesła nie jest trudna. Wystarczą chęci i kilka narzędzi. Wcale nie trzeba bać się pracy z większymi elementami, takimi jak meble. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi możemy uratować je przed wyrzuceniem, a efekt często jest bardzo dobry. Dzięki temu wcale nie potrzebujemy kupować nowych elementów.

Renowacja to przede wszystkim duża oszczędność. Małym kosztem możesz stworzyć niebanalny mebel dla siebie lub podarować go w prezencie osobie, która go potrzebuje i doceni.

Zobacz także:

Zabawka dla psa DIY – drugie życie starych ubrań