Jakie kwiaty na suszenie? Jeśli chcesz cieszyć się długotrwałym pięknem suszonych kwiatów, kluczowym staje się odpowiedni dobór roślin na samym początku. Może nie jest to oczywiste dla każdego, ale nie wszystkie kwiaty nadają się do suszenia. Istotnym jest wybranie kwiatów, które po zasuszeniu będą trwałe i na długo zachowają atrakcyjny wygląd.
Idealnym wyborem mogą być takie kwiaty jak: lawenda, róża, eukaliptus, krwawnik, gomfrena, krokosz barwierski, kocanka, gipsówka, oset, zatrwian, dziewięćsił czy ozdobne trawy .
Bardzo ważny jest moment zbioru kwiatów! Rośliny najlepiej zbierać o poranku, gdy są one w pełni świeże i pełne życia.
Jak suszyć kwiaty? Poznajcie następujące techniki suszenia roślin, które możecie zastosować w zależności od rodzaju rośliny i pożądanego efektu. Oto najpopularniejsze metody suszenia kwiatów, a także ich zalety i wady:
Suszenie w pionie: Metoda najbardziej znana, która polega na powieszeniu kwiatów do góry nogami w suchym i przewiewnym miejscu. Kwiaty zachowują swój naturalny kształt i barwę. Proces suszenia może trwać dłużej niż w przypadku innych technik.Suszenie w piasku: Metoda polega na zatopieniu roślin w suchym piasku, który pochłania wilgoć. To w miarę szybki proces, ale podczas suszenia można utracić niektóre delikatne elementy roślin.Suszenie za pomocą żelu krzemionkowego: Metoda bardziej zaawansowana, która daje możliwość precyzyjnego i szybkiego suszenia kwiatów. Żel pochłania wilgoć z roślin, a jednocześnie utrwala ich kształt i barwę. Technika ta jest stosunkowo droga.Suszenie kwiatów w książce : Metoda, która polega na włożeniu roślin pomiędzy kartkami książek w celu ich wysuszenia. Kartki papieru pochłaniają wilgoć, co powoduje powolne odparowywanie wody z kwiatów. To sposób na uzyskanie płaskich, suszonych kwiatów. Idealne są do tworzenia kartek okolicznościowych czy ozdobnych obrazów.Po co utrwalać suszone kwiaty? Utrwalanie suszonych kwiatów chroni przed wpływem wilgoci czy światła, które prowadzą do zmian w strukturze rośliny i blaknięcia. W zależności od potrzeb i pożądanego efektu można utrwalić rośliny na różny sposób.
Lakierowanie: Polega na pokryciu kwiatów warstwą lakieru do włosów lub lakieru specjalnie do tego przeznaczonego. Dzięki temu rośliny mają dodatkową warstwę ochroną przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj, że lakier może zmienić wygląd kwiatów, przez nadanie im sztucznego połysku. Woskowanie: Proces polega na zanurzeniu roślin w płynnym wosku, a następnie pozostawieniu ich do wyschnięcia. Wosk tworzy idealną, cienką warstwę na powierzchni kwiatów, która chroni je przed słońcem i wilgocią.Dekoracje z kwiatów suszonych. Jakie wybrać? Wiosna inspiruje nas do zmian i motywuje do porządków po długo trwającej zimie. Suszone kwiaty stanowią doskonałe rozwiązanie, ponieważ nie tylko dodają koloru i życia do wnętrz, ale także są trwałe i łatwe w pielęgnacji.
Suszone kwiaty mają wiele zalet, ponieważ wnoszą do wnętrza naturalne piękno, tworząc atmosferę wiosenną. Dzięki różnorodności kształtów i kolorów w łatwy sposób można je dopasować do każdego wystroju wnętrz. Są dużo bardziej ekologiczne niż żywe kwiaty ponieważ na długo można cieszyć się ich pięknem bez konieczności pielęgnacji i podlewania ich wodą. Nie generują odpadów jak plastikowe kwiaty.
Obrazki z suszonych kwiatów W gustownie urządzonych wnętrzach królują od kilku sezonów plakaty i obrazy z motywami botanicznymi. Suche kwiaty nie tylko są kojarzone z rustykalnym stylem, coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach. Połączenie naturalnego piękna suszonych roślin z plakatem może wydawać się niemożliwe, jednak w rzeczywistości jest to idealne i bardzo proste połączenie. Umieszczenie suszków w ramce, daje efekt przekraczający wszelkie oczekiwania. Tworzenie twórczej kompozycji z suszonych roślin dostarcza wielkiej satysfakcji w procesie twórczym. jest to też doskonały sposób na oderwanie się od codzienności.
Wianek z suszonych kwiatów To subtelna i pełna życia dekoracja emanująca świeżością i różnorodnością kolorów. Skomponowane ze starannie wybranych suszonych roślin, dają niebywały efekt wizualny nawiązujący do obfitości wiosennej natury. Wianki mogą zdobić drzwi, ściany w salonie lub być dodatkiem na stół, dodając wiosenną atmosferę w każdym zakątku mieszkania. Ich delikatność sprawia, że doskonale komponują się we wnętrzach i tym samym wprowadzają radosny nastrój.
Bukiet z suszonych kwiatów Podczas tworzenia bukietu z kwiatów suszonych, ważne jest odpowiednie dobranie kolorów. Wybór odpowiednich barw ma istotny wpływ na atmosferę w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane kwiaty nadadzą styl i charakter wnętrzu. Suszone rośliny mają swój rustykalny styl. Takie bukiety są idealne dla osób zabieganych, które nie mają czasu na podlewanie roślin i ich pielęgnacje.
Bukiet z suszonych kwiatów może służyć jako prezent, element aranżacji na przyjęcia weselnego czy jako dodatek do bukietu ślubnego.
Tort z suszonymi kwiatów Dekorowanie tortów za pomocą suszonych kwiatów jest coraz bardziej popularną praktyką. Użycie suszonych kwiatów w ozdabianiu ciast jest nie tylko atrakcyjne, ale także eleganckie.
Suszone kwiaty na tort są nie tylko trwałe, dzięki czemu tort będzie długo wyglądał efektowanie, ale także dostępne w szerokim spektrum gatunków. Z pewnością są dostępne przez cały rok i nie musimy czuć się ograniczeni sezonowością. Kwiaty w wersji suszonej są coraz częściej wybierane jako wyjątkowa i nietypowa dekoracja.
Kwiaty na paznokciach. Suszone kwiaty do paznokci Obecnie prawdziwym hitem w stylizacji paznokci są zdobienia przy użyciu drobnych, suszonych kwiatów. To pozwala na kreowanie inspirujących i magicznych wzorów, które będą pasować do wielu stylizacji. Różnorodność kwiatów daje niezliczone możliwości w tworzeniu paznokciowych, artystycznych wizji. Suszone kwiaty bardzo łatwo się aplikuje dzięki temu, że są cieniutkie i lekkie.
Ciekawym pomysłem może być stworzenie zakładki do książki z suszonymi kwiatami.