Folklor w sypialni

Folklor w sypialni

Folklor obecnie wraca z przytupem nie tylko do naszych sypialni, ale do naszych współczesnych wnętrz pod różną postacią. Bez trudu możemy zakupić w sklepach ciekawe poduszki, pościele, biżuterie, ubrania czy galanterię inspirowaną sztuką ludową. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami folkloru są wielobarwne pasiaki łowickie i kurpiowskie wycinanki.

Początki folkloru

Termin folklor pojawił się już w pierwszej połowie XIX wieku określając najstarsze składniki kultury takie jak „pradawne zwyczaje, obyczaje, obrzędy, zabobony, ballady, przysłowia etc. To artystyczna dziedzina kultury polskiej, do której zalicza się plastyka, muzyka, taniec, legendy, bajki, poezja ludowa, architektura oraz cała artystyczna strona zwyczajów i obrzędów ludowych.

Folklor w sypialni – od czego zacząć?


Jeśli chcemy nadać naszej sypialni oryginalnego charakteru to warto zainteresować się tym stylem. Styl etniczny może okazać się strzałem w dziesiątkę ponieważ doda przytulnego klimatu. Obecnie jest moda na poszukiwanie staroci na popularnych serwisach sprzedażowych. Możecie rozejrzeć się też na grupach Facebooka, ludzie należący do nich niemal całymi dniami czatują na wyrzucone i niechciane przedmioty wołające o drugie życie. Warto też popatrzeć czy czasem przy osiedlowych śmietnikach nie stoją jakieś unikaty 😊. Może się okazać, że w waszej rodzinie jest sporo takich przedmiotów, którymi warto się zainteresować. Aby (?) zagościł w naszej sypialni możemy użyć do tego celu starego kilimu, tkanin z motywem kwiatowym o żywych kolorach lub oryginalnych wycinanek. Jeśli mamy dużo szczęścia w poszukiwaniach możemy użyć starego kufra z malowidłami ludowymi jako pojemnika na pościel i koce. Najłatwiej jest dostać kilim – pasiak łowicki, który służył kiedyś jako dekoracja na ścianie lub do przykrywania łóżka w ciągu dnia.

Kilim – początki

Kilim to dwustronna tkanina wykonana z barwionej wełny na wątku z lnu lub wełny. Technika kilimu jest jedną z najstarszych w tkactwie, która prawdopodobnie miała swój początek już w starożytnym Egipcie. Uznaje się, że do Europy przywędrowała z Azji. W Polsce na początku XX wieku dzięki artystom takim jak Bogusław Treter i Wanda Grott sztuka kilimu przeżywała swoje największe zainteresowanie i rozkwit. W 1929 roku w Poznaniu odbyła się Powszechna Wystawa Krajowa, na której zaprezentowano kilimy Wandy Grottowej. Wystawa była wielkim sukcesem, po którym w Polsce zapanowała moda na kilimy. Od tego czasu w wielu domach dekorowano swoje ściany wielobarwnymi kilimami. Z czasem ornamentyka tkaniny zmieniła swój styl i początkowa forma roślinna, została wyparta przez motyw geometryczny. Kilimy cechuje bogata kolorystyka, od barw kontrastowych do pastelowych tonacji.

poduszki do sypialni prl

Co zrobić z kilimu?


Można nadać mu zupełnie inną funkcję niż było jego przeznaczenie. Co prawda najczęściej wisiał on na ścianach, jednak jeśli nie chcemy aby zbierał tylko kurz możemy uszyć z niego efektowną narzutę na łóżko. Dobrym rozwiązaniem aby tkanina została na ścianie, ale się nie kurzyła jest oprawienie jej w antyramę. Taki kilim dodaje bardzo folkowego charakteru w nowoczesnym wnętrzu. Jeśli interesuje Was więcej rozwiązań jak można zastosować kilim we wnętrzu to zajrzyjcie do tych inspiracji.
Kilimy były wykonywane w nietypowych wymiarach, dlatego najlepiej zakupić 2 takie same kilimy aby móc je odpowiednio pociąć i zszyć

Folkowa narzuta – co potrzebujemy?

  • 2 takie same kilimy aby móc je odpowiednio pociąć i zszyć (kilimy były wykonywane w nietypowych wymiarach)
  • dodatkowy materiał nawiązujący to kolorów pasiaka (gdyby zabrakło kilimu, np. na poduszki)
  • kilka metrów kolorowych pomponów do obszycia narzuty
  • maszyna do szycia
  • nożyce
  • 2 jaśki

Jeśli macie standardowe łóżko o wymiarach 160 x 200 to musicie jeszcze uwzględnić zapas po bokach aby narzuta ładnie opadała na materacu. Najlepiej dodać po 10 cm z każdej strony. Jeśli zostanie Wam trochę materiału warto uszyć poszewki na poduszki, nawet jeśli kilim miałby być z jednej strony, to druga strona może być z tkaniny nawiązującej do pasiaka.

Idealnym dopełnieniem do całości okazały się pompony w kolorze nawiązującym do pasów z kilimu. Pięknie wykończyły brzeg narzuty i optycznie nieco ją powiększyły.
Efekt końcowy bardzo urzeka ponieważ folkowa narzuta z poduszkami wprowadziła bardzo etniczny charakter. Sypialnia jest nowoczesna, a zarazem przytulna i odważna bo łączy nieszablonowe zestawienie dodatków.

sypialnia w stylu etnicznym

Folklor w sypialni – dodatki


Nawiązując do eklektyzmu można zawiesić plakaty nad łóżkiem z pozoru niepasującym motywem, w tym wypadku z Myszką Miki.
Jeśli ktoś czuje niedosyt i został mu kawałek kilimu to można go oprawić w ramy i powieść w korytarzu. Z pewnością taki obraz ożywi smutną i ciemną ścianę.
Innym pomysłem może być użycie pasiaka do odnowienia siedziska w krześle. Tutaj znajdziecie jak to zrobić krok po kroku.

Warto pielęgnować zwyczaj przekazywania sobie przedmiotów w rodzinie. Są ponadczasowe, design stale się zmienia, a starocie zawsze powracają do łask. Zwróćmy uwagę, że wytworzone kiedyś rzeczy są znacznie lepszej jakości niż obecnie szeroko dostępne, wytworzone na masową skale.