jak szyć podstawy szycia

Jak szyć? Podstawy szycia na maszynie

Jak szyć, od czego właściwie zacząć? Jeśli nie masz jeszcze maszyny z pewnością zastanawiasz się jaka maszyna będzie dla Ciebie najlepsza. Może masz przed sobą swoją pierwszą maszynę do szycia? A może kusi Cię długo nieużywana maszyna po prababci, która kurzy się właśnie w piwnicy lub strychu? Nie wiesz od czego zacząć, boisz się, że coś zepsujesz? Postaram się pomóc Ci oswoić Twój strach i wytłumaczę kilka podstaw, od których musisz zacząć.

Kiedyś każda Pani Domu miała w swoim domu maszynę do szycia i umiała na niej szyć. Takie były czasy, że ubrania były trudno dostępne, więc trzeba było ubrania samemu sobie szyć. Jako mała dziewczynka nasłuchałam się opowieści jak moja babcia szyła wszystkim wokół ubrania, a pradziadek szył futra z norek i skórzane buty. Jeśli umiesz szyć to z pewnością wiesz, że szycie to nie tylko praktyczna umiejętność, ale możliwość wyrażenia swojej kreatywności. Jeśli jesteś osobą, która chce dopiero oswoić maszynę szybko się dowiesz jakie to kreatywne narzędzie dzięki Twojemu prowadzeniu.

Jak nauczyć się szycia na maszynie

Jak szyć? Pierwsze kroki przy maszynie – podstawy szycia

W pierwszej kolejności zapoznaj się z maszyną, którą posiadasz. Jeśli to nowy sprzęt przeczytaj instrukcję obsługi, która dużo wyjaśnia. Nie omijaj tego podpunktu bo jest bardzo ważny. Warto wiedzieć co dokładnie masz i jakie ma możliwości Twoja maszyna. W instrukcji znajdziesz jak podłączyć maszynę do sieci, jakie są podstawowe problemy, z którymi możesz się spotkać.

WAŻNE: Każda maszyna do szycia jest inna i będzie trochę się różniła. W zależności od modelu, producenta, ilości funkcji, czy jest to stary, metalowy Łucznik czy nowoczesna maszyna z funkcją haftu, każdą z nich trzeba oswoić. Tylko początki mogą wydawać się straszne, później jest już tylko z górki.

Jeśli nie masz dostępu do instrukcji obsługi, bo może twój model jest dość stary, a może po prostu gdzieś się zapodziała instrukcja do Twojej maszyny. W tym artykule pokazuję podstawy, które pomogą Ci zrobić najprostsze czynności przy Twojej maszynie. Później będą one tak łatwe jak jazda na rowerze!

Nawijanie nici na szpulkę. Jak zacząć szyć?

Proces działania w niemal każdej maszynie jest zbliżony i możesz mieć pewność, że struktura każdej maszyny, chociaż wydaje się różna na pierwszy rzut oka, jest podobna.

WAŻNE: Zwrócić uwagę na wyżłobienia w szpulce, które muszą wpasować się w wirnik.

Jak nawlec nitkę w maszynie do szycia. Jak szyć na maszynie?

Nowe modele maszyn do szycia często mają oznaczenia strzałkowe jak krok po kroku nawlec nitkę. Stare modele maszyn do szycia nie mają tego ułatwienia. Schemat wszędzie jest ten sam, skup się i nie stresuj kiedy od razu Ci nie wyjdzie. Do tego zadania potrzeba trochę cierpliwości i czasem kilku prób.

Wkładanie szpulki do bębenka. Nauka szycia na maszynie

Z pozoru może się wydawać, że to wyższa szkoła jazdy z tym bębenkiem, ale nic bardziej mylnego!

WAŻNE: Należy upewnić się, że po umieszczeniu szpulki, jej obrót odbywa się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Ważne jest również, aby poprawnie umieścić nitkę pod blaszką naprężacza.

Jeśli jesteś głodny wiedzy i co najważniejsze szycia zobacz artykuł Jak szyć ręcznie żeby nie było widać.