Jak zrobić kule betonowe do ogrodu?

Kule betonowe do ogrodu – jak zrobić samodzielnie?

Wyróżnienie ogrodu w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób to marzenie każdego właściciela posesji. Ogród można urządzać na wiele sposobów – niektórzy robią to bardzo spontanicznie, inni przynajmniej starają się utrzymywać urządzanie ogrodu w ramach pewnego stylu. Piękna i przemyślana roślinność to podstawa udanego ogrodu. Osobną kwestią są dekoracje w ogrodzie. Można kupować gotowe ozdoby do ogrodu jak również wykonywać je samodzielnie. Dziś o jednym z hitów ostatniego sezonu, jakim są kule betonowe do ogrodu. To obok doniczek z cementu kolejny ogrodowy DIY hit. Podpowiadamy jak wykonać je w domowym zaciszu!

Betonowe kule do ogrodu – co to w ogóle za wymysł?

Betonowe kule ogrodowe to dekoracje, których od lat używa się jako ozdoba w ogrodzie. Taka forma dekoracji nie jest niczym nowym, ale ogromną popularnością cieszy się dopiero od niedawna. Prawdopodobnie właśnie za sprawą coraz liczniej powielanych przepisów na to jak zrobić takie dekoracje samodzielnie. Kule betonowe do ogrodu mają różne wielkości, niektóre są zostawiane w stanie surowym, inne są bielone czy wręcz zdobione – wszystko zależy od upodobań właściciela ogrodu. Takie kule można kupić, ale można tez wykonać je samodzielnie. Jak zatem zrobić kule betonowe do ogrodu?

Betonowa kula do ogrodu
Betonowa kula do ogrodu

Jak zrobić betonowe kule do ogrodu – co będzie potrzebne?

Przygotowanie takiej dekoracji w domowym zaciszu nie powinno być dla Ciebie żadnym problemem. Przygotuj niezbędne materiały i akcesoria – beton (może to być beton b15, beton b20 czy nawet b25), piłkę plażową, folię stretch lub folię spożywczą, marker, tkaniny (bawełna będzie najlepsza). Do tego wiaderko, woda, szpachla, papier ścierny o granulacji do najmniej 12.

Betonowe kule do ogrodu DIY

Napompowaną piłkę plażową owiń dokładnie folią stretch. Zamiast piłki plażowej możesz wykorzystać dowolną dużą gumową piłkę, np. piłkę do ćwiczeń. Ważne by dało się z niej spuścić powietrze. Gdy cała piłka będzie owinięta folią, wokół ustnika do dmuchania, narysuj okrąg. Będzie to obszar przez który później wyciągniesz piłkę z betonowej formy.

Przygotowane tkaniny potnij na paski różnej szerokości i długości. Wyobraź sobie, że posłużą one do oklejania mumii. W wiaderku przygotuj betonową zaprawę zgodnie z instrukcją producenta. Najlepiej wykorzystywać gotowy beton w workach, ponieważ w ten sposób najłatwiej będzie ci ocenić ilość potrzebnej wody. Wrzuć do wiaderka z przygotowaną zaprawą materiał i wymieszaj tak, by paski były całe w betonie. Następnie paskami obkładaj piłkę zabezpieczoną folią. Podziel prace na etapy. Najpierw jedna część piłki później druga – poszczególne elementy formy muszą mieć czas, by zaschnąć zanim zajmiesz się drugą stroną piłki.

Gdy obłożysz już całą piłkę, pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia. Gdy warstwa betonu wyschnie, wypuść powietrze z piłki, wyjmij folię. Forma jest gotowa. Możesz ją teraz oszlifować i zabezpieczyć gruntem lub lakierem. Jeśli marzy Ci się jakiś kolor, pomaluj kulę.

Czy warto samodzielnie zrobić kule betonowe do ogrodu?

Betonowe kule do ogrodu stanowią elegancką ozdobę, która doskonale komponuje się z bujną roślinnością ogrodową. Mogą być one wykorzystane nie tylko na trawnikach, ale także w aranżacjach roślinnych na tarasach czy balkonach. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia! Osoby pasjonujące się rękodziełem często wykorzystują beton, aby stworzyć unikalne formy, takie jak owoce, zwierzęta czy postacie, które dodają uroku i charakteru do własnej przestrzeni. Choć wykonanie dużej betonowej kuli do ogrodu może wymagać pewnych nakładów sił, posiadania odpowiednich materiały w garażu, można stworzyć ją kosztem niewielkim dla portfela. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanej ozdoby jest nieoceniona. Daj się ponieść kreatywności i spróbuj swoich sił w projekcie DIY.

Możesz wykonać też donice z betonu – wystarczy, że nie dokończysz takiej kuli, nieco ją pokruszysz od góry, a następnie przygotujesz w niej odwrócony skalniaczek. Taka donica z pewnością zrobi wrażenie.