szew kryty ręczny

Szew kryty ręczny – niewidoczny szew

Gotowy na zgłębienie podstaw szycia? Jeśli chcesz ruszyć w tą nieznaną przygodę twórczego wykorzystania tkanin, koniecznie zacznij od podstaw szycia, które ułatwią Ci tą przygodę. Tym artykułem rozpoczynamy szereg praktycznych porad, które przeprowadza, Was przez same podstawy. A jak wiadomo bez podstaw ani rusz dalej.

Szew kryty inaczej niewidoczne szycie – co to jest? 

Szew kryty ręczny inaczej ścieg niewidoczny. To bardzo popularny ścieg w krawiectwie profesjonalnym jak i amatorskim. Każda pani domu potrzebuje go do niemal każdej, uszytej rzeczy, tam gdzie wykończenie musi być niewidoczne. Szew kryty często używamy w krawiectwie jak i w tapicerstwie. Służy do zamykania szwu z zewnętrznej strony przedmiotu. Używany najczęściej w zabawkarstwie i meblarstwie, a także przy zaszywaniu elementów odzieży, jak np. czapki, kominy czy puchowe kurtki.

Szew kryty możemy wykonać ręcznie lub na maszynie. W naszym poście skupimy się na szwie wykonanym ręcznie.

Gdzie stosować ścieg kryty?

Szew kryty ręczny możemy zastosować przy tworzeniu takich przedmiotów jak poduszki, maskotki, kurtki puchowe, czyli głównie takie, które mają wypełnienie. Można wykorzystać go przy podszyciu lamówek, plisek, dołów spódnic, nogawek spodni. Jest to ścieg bardzo pracochłonny, ale warto go wykorzystać kiedy trzeba podszyć spódnice z delikatnego materiału, a przeszycie na maszynie nie byłoby efektowne.

Często szew kryty używamy aby naprawić zniszczone ubrania. Zawsze wtedy kiedy mamy rozerwaną powierzchnie materiału i nie możemy w inny sposób naprawić zniszczenia.

W tapicerstwie często stosuje się różne szwy ręczne przy wykańczaniu mebli. Szew kryty ręczny to często używany ścieg. Tapicer stosuje go najczęściej aby zamknąć szew w widocznym miejscu, czyli na powierzchni gdzie wykończenie musi być idealne. 

Jak zszyć rozpruty szew? Jak go wykonać?

Aby wykonać szew kryty należy brzegi zszywanych tkanin podwinąć do środka, a igłę z nitką wbić i przeciągać na krawędzi zgięcia materiału. Pamiętajmy aby igłę z nitką prowadzić na równej linii szycia. Dzięki temu szew będzie estetycznie prowadzony. Jeśli szew poprowadzimy starannie, nitka pozostanie zupełnie niewidoczna.

Ścieg kryty ręczny krok po kroku

Jeśli interesujesz się tematyką krawiectwa i chcesz zgłębić swoją wiedzę, zobacz co to jest szew francuski.

Zobacz także:

Jak uszyć czapkę ? – Instrukcja wykonania