jak uszyć poduszkę pieniek

Jak uszyć poduszkę wałek?

Lubię wyzwania dlatego tym razem pokażę Wam instrukcję jak uszyć poduszkę w kształcie wałka. Jest to bardzo ciekawa forma poduszki i bardzo wygodna. Poduszka w kształcie wałka łatwo dopasowuje się do naszych lędźwi i świetnie sprawdza się pod szyją. Dlatego z powodzeniem możesz wykorzystać ją do spania w domu i w podróży. Swoim kształtem wprowadza elegancje do wnętrza i pięknie wygląda na nowoczesnych sofach uszyta z tkanin welurowych, ale i w kwiecistych żakardach niczego sobie. Wszystko zależy od stylu i charakteru wnętrza. Jednak jej zalety wizualne są niczym do jej praktycznej strony. Dlaczego? – przekonajcie się sami.

Jak zrobić poduszkę – gdzie się sprawdzi?

Niby niepozorna poduszka, a jednak ma wiele zastosowań, które warto znać. Postaram się Was przekonać dlaczego warto mieć taką poduszkę. Dzięki temu, że podgłówek ma kształt wałka daje anatomiczne podparcie dla szyi. Sprawdza się jako podparcie dla lędźwi jako poduszka do siedzenia. Świetnie sprawdza się jako poduszka wałek do spania w ciąży, zwłaszcza wtedy kiedy brzuch przyszłej mamy jest na tyle duży, że ciąży w leżeniu na boku. Warto włożyć ją między kolana ponieważ świetnie odciąża kręgosłup lub podłożyć pod szyję. Zagłówek dobrze jest mieć w podróży, kiedy chcemy odpocząć na miejscu pasażera. Dzięki zaletom ergonomicznym i wizualnym poducha może okazać się ponadczasowym prezentem, który możemy podarować niemal każdemu. Jeśli chcesz praktycznego prezentu dla bliskiej osoby, a jednocześnie chcesz wykorzystać swoje chęci do stworzenia czegoś wyjątkowego to taka poduszka na walentynki sprawdzi się idealnie.

Wałek pod szyję do spania

Poduszka w kształcie walca najczęściej wykorzystywana jest jako poduszka do spania. Taki kształt zapewnia odpowiednie i anatomiczne wsparcie dla szyi. Jednak, aby wałek do spania mógł w pełni spełniać swoją funkcję, sam kształt nie wystarczy. Kluczowym jest odpowiednie wypełnienie poduszki, które powinno być sprężyste i wykonane z materiałów, które pod wpływem nacisku i temperatury dopasowują się do kształtu ciała. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wypełnienie, które umożliwi odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym dobre odprowadzenie wilgoci.

Jak uszyć poduszkę w kształcie pieńka?- wałek pod szyje KROK PO KROKU

tkaniny na poduszke walek

Poduszka pieniek – instrukcja jak uszyć krok po kroku.

 1. Wytnij szablon poduszki.

  Dopasuj poduszkę do własnych potrzeb lub skorzystaj z gotowych wymiarów, które podałam poniżej.

  planowanie pracy

 2. Rozrysuj i wytnij szablon poduszki.

  Z brązowej tkaniny Gobi wytnij prostokąt o podanych wymiarach, do tego taki sam prostokąt, która będzie usztywnieniem z tkaniny pikowanej. Dwa koła wytnij z tkaniny i watoliny rysując za pomocą cyrkla lub odrysuj od miseczki, jeśli ma podobną średnicę.

  odrysuj koła od miski

 3. Przygotuj dwa koła.

  Brzegi kół zszyj z watoliną ściegiem obrzucającym. Następnie ściegiem prostym „rysuj” coś w kształcie spirali. Użyj do tego czarnej nici.

  szycie koła poduszki pieńka

 4. Stwórz „rysunek” pieńka.

  Na wyciętym prostokącie tkaniny Gobi, zaplanuj miejsca, które będą imitowały bruzdy w drzewie, sęki i rysunek kory. Wycięte miejsca podłuż futerkami lub polarem, które masz. Zepnij szpilkami i przeszyj na maszynie tak jakbyś „rysowała” nitką.

  Przeszycia na korze pieńka

 5. Podszyj główną część poduszki tkaniną.

  Po stworzeniu „kory” naszej poduszce, usztywnij całość tkaniną pikowana lub innym grubszym materiałem. Przeszyj, w niektórych miejscach, aby tkanina dobrze się układała.

  poszyj główna część poduszki usztywnieniem

 6. Połącz ze sobą wszystkie wycięte elementy.

  Na lewej stronie zszyj ze sobą dwa krótsze boki poduszki, tak by powstał tunel. Następnie po obu stronach „tunelu” przyczep szpilkami koła. Zszyj całość na maszynie.

  zszyj wszystkkie elementy poduszki ze sobą

 7. Wywiń poduszkę na prawą stronę.

  Przez zostawiony otwór na jednym boku poduszki wywiń ją na prawą stronę.

  wywiń poduszkę na prawą stronę

 8. Wypchaj wałek kulką sylikonową.

  Przez pozostawiony otwór wypchaj poduchę tak aby odpowiadała Ci jej miękkość. Zaszyj ją szwem krytym ręcznym. Jeśli potrzebujesz lepszego wyjaśnienia czym jest szew kryty tutaj: szew kryty ręczny – niewidoczny szew.

  zszywanie poduszki

 9. Wykończ poduszkę jak chcesz.

  Gotową poduszkę możesz ozdobić efektownym grzybkiem lub wyszyciem imitującym wyryte inicjały. Wałek podaruj bliskiej osobie z okazji urodzin, walentynek lub zupełnie bez okazji.

  poduszka do spania

Zobacz również jak zwęzić spodnie.