co to ścieg dziergany

Ścieg dziergany, praktyczny ścieg ozdobny – jak go zrobić?

Ścieg dziergany to bardzo użyteczny ścieg ręczny, dlatego często jest używany w krawiectwie i hafcie ozdobnym. Obecnie ręcznie robione rzeczy cieszą się ogromną popularnością. Kiedyś rękodzieło było ogólną potrzebą każdego gospodarstwa domowego i wynikało z potrzeby tworzenia rzeczy, które były niedostępne w sklepach. W erze konsumpcjonizmu, rękodzieło stało się odskocznią i popularnym hobby. Towary rękodzielnicze uznawane są za luksusowe, dlatego wiele osób często poszukują takie przedmioty ze względu na swoją oryginalność.

Wyszywanie czy dzierganie, dawniej kojarzyliśmy głównie z naszymi babciami, które zdobiły obrusy czy robiły ciepłe kapcie na drutach. Obecnie szycie czy wyszywanie przekształciło się w prestiżową umiejętność. Pięknie wykonane, misternie zdobione przedmioty czy ubrania cieszą się ogromną popularnością i są modne.

Do czego służy ścieg dziergany?

Jedną z najpiękniejszych, choć dość czasochłonnych technik wyszywania, jest haft richelieu. Inaczej nazywany haftem weneckim. Jest to unikalna odmiana haftu ażurowego, naśladująca delikatną koronkę. Wykonuje się go białą nitką, która tworzy plecione, dziergane kompozycje, wypełnione pajączkami lub słupkami. Ich zadaniem jest połączenie elementów w miejscu usuniętego materiału. Pierwszym etapem jest otoczenie ich ściegiem dzierganym, po czym wycinane są one od spodu. Pomimo, że ten rodzaj haftu uchodzi za stosunkowo łatwy, wymaga pewnej wprawy, aby uzyskać równy i efektowny efekt.

Poza funkcją ozdobną ścieg dziergany służy do zabezpieczenia brzegów tkaniny przez strzępieniem się, do zabezpieczenia dziurek guzików.

koszulka wykonana haftem

Jak zrobić ścieg dziergany?

Jeśli masz zamiar rozpocząć wyszywanie ściegiem dzierganym, będziesz potrzebować nici, igły i materiału. Ważne jest utrzymanie równomiernego odstępu między wkłuciami, najlepiej jednej nitki tkaniny. Standardowa wysokość ściegu to zazwyczaj 4-5 nitek tkaniny. W trakcie wykonywania ściegu, nitkę należy podkładać pod igłę i równomiernie zaciągać. Aby zrobić ścieg dziergany na rogu, zaleca się wykonać pięć wkłuć igły w to samo miejsce.

Ścieg dziergany robi się bez użycia tamborka, tylko w dłoniach, dlatego jest tak wygodnym ściegiem.

Zobacz jak wygląda fastryga i do czego służy.