popularny ścieg za igłą

Ścieg za igłą

Jednym z najbardziej powszechnych ściegów w świecie krawiectwa jest ścieg za igłą. To bardzo powszechny ścieg ręczny, którego używa się również w hafciarstwie. Dlaczego jest tak znany i lubiany? Ten ścieg powinien poznać każdy ponieważ nie raz przyda się kiedy będziemy chcieli coś uszyć ręcznie. Jest również najprostszy ścieg w technice haftowania. Warto pochylić się nad jego zastosowaniem i techniką nieco bliżej ze względu na jego wszechstronność.

Ścieg za igłą często możecie pomylić ze ściegiem stębnówka. Są bardzo podobne, a jednak stębnówka jest ściegiem gęstszym, różnią się również odległością wbijania igły. W przypadku stosowania stębnówki, gdy cofamy się, wprowadzamy igłę w to samo miejsce, w którym został wyciągnięty poprzedni szew. Natomiast przy szyciu ściegiem za igłą, gdy cofamy się, wprowadzamy igłę w połowę długości poprzedniego szwu.

Do czego stosować ścieg za igłą?

Mówiąc w prostym języku możemy powiedzieć, że ścieg za igłą jest to ścieg wsteczny. Wykorzystuje się go w hafciarstwie i krawiectwie, w których poszczególne szwy są robione w kierunku przeciwnym do ogólnego kierunku ściegu. Ten uniwersalny ścieg, łatwy do opanowania jest idealny do tworzenia zarówno prostych, jak i skomplikowanych konturów, stanowiąc podstawę dla bardziej zaawansowanych technik. Za pomocą ściegu za igłą z powodzeniem możecie wyszyć litery, kwiaty, liście i inne dowolne wzory. Popularny jest w konturowaniu kształtów w nowoczesnym hafcie krzyżykowym, jak również w hafcie istebniańskim i czarnym (blackwork).

ścieg za igłą jako ściek popularny

W ręcznym szyciu, ścieg za igłą jest używany jako ścieg użytkowy. Przede wszystkim jego funkcja polega na łączeniu dwóch kawałków tkanin w sposób trwały i mocny. Możesz stosować go również do szycia ozdób z filcu. Przeczytaj jak wykonać ozdoby wielkanocne z filcu.

Już wiecie do czego stosuje się ten popularny ścieg i wiecie, że jest niezbędny aby sprawnie poruszać się w twórczym świecie nici i materiałów. Teraz pora na praktykę!

Lubisz robić coś z niczego, a rękodzieło Cię relaksuje i daje powody do zadowolenia? Sprawdź jak być bardziej eko i wykonać ozdoby wielkanocne z recyklingu.