Fastryga duży, rzadki ścieg, nazywany również ściegiem przed igłą, który jest często stosowany przez krawcowe. Jest niezbędnym i bardzo pomocnym elementem przy szyciu. Mimo, że wiele rzeczy można uszyć bez fastrygowania to jednak warto znać ten szew i wiedzieć, że może bardzo ułatwić późniejszy proces szycia na maszynie.
Fastryga – co to za ścieg?
Fastryga jest to szew tymczasowy, pomocniczy, który można wykonać ręcznie lub na maszynie. To prosty ścieg, którego się używa na dużej powierzchni.
Fastrygowanie ręczne najczęściej wykonujemy pojedynczą nitką. Do tego celu używamy nici gorszej jakości, ponieważ w późniejszym etapie nitka jest wyciągana ze szwu i wyrzucana. Ścieg wykonujemy wbijając igłę od góry materiału i prowadzimy dołem, a następnie ponownie igłę prowadzimy górą. Jest widoczny na przemiennie – raz po prawej stronie, a raz po lewej stronie tkaniny. Zazwyczaj obie części ściegu są równej długości, ale nie muszą. To ścieg szybki i „niedbały”.
Możemy również fastrygować na maszynie, szycie to charakteryzuje to, że używamy najdłuższego z możliwych ściegów prostych jakie posiadamy w maszynie. Jednocześnie zmniejszamy naprężenia nici górnej. Niektóre maszyny mają w sobie taki specjalny ścieg do fastrygowania, ale jeśli mamy klasycznego Łucznika wystarczy trzymać się wskazówek powyżej. Należy też pamiętać, że przy fastrygowaniu na maszynie nie możemy wykonywać ryglowania szwu.
Fastryga – rodzaje ściegów
Ścieg fastrygujący prosty czyli taki, o którym pisałam powyżej, używamy go przed właściwym szyciem. Dzięki niemu łatwiej jest wykonać właściwy szew. Możemy wykonać go ręcznie lub na maszynie.
Ścieg w kształcie litery X – wykorzystujemy go na rozcięciach z tyłu marynarek, a także przy plisowaniach spódnic, mocowany od dołu. Fastrygi te mają za zadanie trzymać fason ubrania podczas wysyłek. Po rozpakowaniu ubrania, fastrygi usuwamy, bo nie są już nam potrzebne. Zdarza się, że klienci kupujący ubrania nie wiedzą, że taki ścieg jest niepotrzebny i trzeba go wyciągnąć z nowo kupionej marynarki.
Ścieg fastrygujący niewidoczny – używany tymczasowo przy mocowaniu ozdobnych falban, kołnierzyków z koronek lub do wykończenia innych elementów odzieży. Wykonujemy go tak, aby później można go było łatwo usunąć. Ściegi w tym przypadku wykonywane są tylko ręcznie i są niewidoczne od zewnątrz. Zobacz też jak wykonać szew kryty ręczny – niewidoczny.
- Ścieg fastrygowy ozdobny – używany przy pikowaniu lub w hafcie.
Ścieg tymczasowy – kiedy używać?
Fastrygowanie może okazać się bardzo przydatne przy łączeniu tak zwanych trudnych materiałów. Jeśli chcemy połączyć koronkę, która ma duże prześwity, a szpilki się nie sprawdzą to warto zastosować ten ścieg. Gdy mamy do czynienia z grubym materiałem lub dużą ilością złączonych warstw tkanin to też warto połączyć je fastryga.
Przy szyciu ubioru warto korzystać z tego szybkiego ściegu aby móc na bieżąco sprawdzać dopasowanie szytej rzeczy na modelu.
Użycie ściegu tymczasowego okazuje się bardzo przydatne w momencie dokonywania poprawek gotowego już ubrania. Należy daną rzecz założyć na lewą stronę i na modelu dopasowywać miejsca, które wymagają nałożenia poprawek.
Zobacz także:
„Jak uszyć poduszkę – Wałek?„