Jak uszyć spadochron animacyjny

Spadochron animacyjny – jak uszyć?

W dzisiejszym zabieganym świecie musimy większą uwagę poświęcić rozwojowi naszych dzieci. Dlatego też narzędzia wspomagające ich rozwój fizyczny i emocjonalny zyskują na popularności. Jednym z takich narzędzi jest spadochron animacyjny, często nazywany również chustą animacyjną. Ten bardzo prosty i uniwersalny przedmiot, może być wykorzystany w różnorodnych aktywnościach. Poczynając od zabawy w grupie, przez trening zręczności, po zajęcia integracyjne i terapię sensoryczną. W artykule przyjrzymy się bliżej temu ciekawemu przedmiotowi, postaram się omówić jego liczne zastosowania. Na koniec objaśnię także jak można uszyć spadochron animacyjny samodzielnie.

Co to jest spadochron animacyjny?

Spadochron animacyjny to duży przedmiot w kształcie koła. Szyje się je zwykle z lekkiego, ale jednocześnie trwałego materiału. Zazwyczaj wybierany do tego celu jest nylon lub ortalion. Obowiązkowo w kontrastujących ze sobą i żywych kolorach. Ten fakt również wykorzystywany jest w zabawach z najmłodszymi. Przy okazji zabawy dzieci ćwiczą znajomość nazw kolorów. Spadochron posiada uchwyty lub pętelki rozmieszczone symetrycznie wokół zewnętrznej krawędzi koła, które umożliwiają łatwe trzymanie i manipulowanie rozłożonym materiałem.

Spadochron animacyjny, a chusta animacyjna – różnice

Chusty animacyjne i spadochrony animacyjne to narzędzia wykorzystywane w celu integrowania, pobudzania wyobraźni i kreatywności. Dodatkowo rozwijają refleks i koordynację ruchową zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Chusty charakteryzują się solidną konstrukcją, wykonane są z kolorowego, miłego w dotyku materiału, składają się z barwnych trójkątów we wszystkich kolorach tęczy. Kolorystyka chust i spadochronów, inspirowana jest barwami tęczy, co więcej ma to swoje znaczenie. Układ kolorowych klinów na chustach przywodzi na myśl składowe światła białego, co ma symboliczne odniesienie. Podobnie jak różnorodność kolorów, każde dziecko jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jednakże, jak kolory tworzące światło, dzieci łączy wspólna więź i równość.

Wzmacniane uchwyty i atesty potwierdzające bezpieczeństwo tego narzędzia, które często wykorzystują animatorzy w zajęciach grupowych. Z kolei spadochrony animacyjne, wykonane są z lżejszego materiału przypominającego spadochron. Są one bardziej odpowiednie do zabaw z najmłodszymi dziećmi ze względu na ich lekkość.

Oba narzędzia umożliwiają realizację różnorodnych zabaw, takich jak karuzele, namioty czy zabawa piłeczkami. Spadochrony jednak są bardziej elastyczne i mocniej skupiają się na prostych, dynamicznych zabawach, podczas gdy chusty są bardziej wszechstronne i wykorzystuje się je w bardziej zaawansowanych aktywnościach.

Spadochron animacyjny faktycznie kształtem przypomina prawdziwy spadochron. Ze skokami spadochronowymi ma ona jednak niewiele wspólnego. Chociaż kto wie? Może któreś z dzieci podczas zabaw animacyjnych złapie bakcyla i w dorosłym życiu zechce spróbować skoku ze spadochronem? To niezwykle ekscytujące przeżycie, dlatego też, skoki spadochronowe mają tak wielu wielbicieli. Wracając jednak do tematu, z którego trochę zboczyłam, przejdę do tego jak używać spadochronu animacyjnego w zabawie z dziećmi.

Zastosowanie spadochronu animacyjnego

Spadochron animacyjny jest wszechstronnym narzędziem, które można wykorzystać w licznych aktywnościach. Od prostych zabaw integracyjnych po bardziej zaawansowane ćwiczenia zręcznościowe, od zajęć ruchowych po terapię sensoryczną. Jest idealna do wspierania rozwoju fizycznego i emocjonalnego dzieci w różnym wieku.

Chusta animacyjna to narzędzie, które nie tylko integruje i pobudza wyobraźnię oraz kreatywność, ale także rozwija refleks oraz koordynację ruchową. Umożliwia ona dzieciom i dorosłym czerpanie radości z aktywności fizycznej, jednocześnie budując atmosferę współpracy i zabawy w grupie. Wykorzystanie chusty animacyjnej podczas zajęć przekształca rutynę w atrakcyjną zabawę, zachęcając uczestników do aktywnego udziału i eksploracji. Zabawa z chustą animacyjną staje się doskonałym sposobem na ożywienie zajęć, zarówno dla najmłodszych, jak i dla osób dorosłych, poprzez stymulowanie ich zmysłów, wyobraźni oraz umiejętności interpersonalnych.

Spadochron animacyjny – czy jest popularny wśród dzieci?

Chusty i spadochrony animacyjne cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci ze względu na ich różnorodność zastosowań i przyjemność z użytkowania. Dzieci uwielbiają uczestniczyć w grupowych zabawach z ich udziałem. Sprawia to, że są one niezastąpionym elementem wielu programów edukacyjnych i rekreacyjnych. Świetnie sprawdzają się jak element warsztatów dla dzieci podczas wesel, festynów, imprez urodzinowych, czy też po prostu podczas zajęć w przedszkolach.

Zabawy z wykorzystaniem spadochronu animacyjnego:

  • przebieganie pod chustą np. na zwołanie animatora pod spadochronem przebiegają dzieci, które łączy ulubiony kolor lub sympatia do bohatera z bajki.
  • kierowanie piłeczki po chuście do wybranego uczestnika/uczestniczki zabawy
  • falowanie
  • zabawy z piłkami lub balonami podrzucanymi przez uczestników zabawy z pomocą spadochronu
  • trampolina
  • namiot
Zastosowanie spadochronów i chust animacyjnych w zabawa animacyjnych dla dzieci

Jak uszyć spadochron animacyjny?

Nasz spadochron animacyjny będzie miał 300 cm średnicy, a więc jego promień wyniesie 150 cm. W projekcie wykorzystamy tkaninę w 6 kolorach, przy czym każdy z nich znajdzie się w kole dwukrotnie. Dzięki temu w zabawie będzie mogło wziąć udział dwanaścioro dzieci na raz. Taki spadochron będzie dobrym wyborem np. do przedszkola, gdzie liczba dzieci w grupie jest mniej więcej właśnie taka.

Szycie spadochronu

Przed rozpoczęciem pracy musimy ustalić jaki i ile materiału będziemy potrzebować do uszycia spadochronu animacyjnego. Jednak zanim do tego dojdziemy trzeba obliczyć ile tkaniny potrzebujemy na jedną z jego dwunastu części. Zauważ, że nasz spadochron tworzy 12 trójkątów równoramiennych, które są zeszyte ze sobą kątami ostrymi. Obydwa ramiona pojedynczego trójkąta powinny mieć 150 cm. Dwa połączone trójkąty z jednego koloru stworzą jeden trójkąt równoboczny, w którym każdy kąt będzie miał 60 stopni. Zatem jeżeli szerokość belki materiału w sklepie wynosi 160 cm, to do uszycia spadochronu animacyjnego wystarczy nam po 150 cm tkaniny, każdego z 6 kolorów.

Jak już ustaliliśmy zakupiony kawałek materiału z jednego koloru ma 150 cm x 160 cm. Prostokąt ten ma kąty równe 90 stopni. na kartce papieru musimy odmierzyć sobie trójkąt o kącie 15 stopni. Następnie odrysowujemy go z dwóch brzegów tkaniny w jednym rogu. Powstałe linie przeciągamy dalej przez całą długość tkaniny i odcinamy materiał wzdłuż tych linii. Powstały trójkąt wystarczy złożyć na pół i rozciąć. W ten sposób uzyskamy dwa identyczne kliny.

Następnie kolejno łączymy kliny ostrymi kątami do siebie, tak jak na załączonym obrazku. Powstałą płachę składamy na równe części, w taki sposób, aby punkt łączenia klinów był punktem środka. W następnej kolejności ze sznurka i przywiązanego do niego pisaka na złożonym spadochronie rysujemy łuk odmierzając od środka. Sznurek będzie promieniem naszego spadochronu, czyli musi on mieć 150 cm. Odcinamy materiał wzdłuż narysowanej linii. Kolejnym krokiem jest odmierzenie 5 cm od punktu złożenia i odcięcie tej części. W ten sposób ze zszytych ze sobą trójkątów równoramiennych powstanie koło o średnicy 300 cm z wyciętym na środku otworem o średnicy 10 cm.

Projekt spadochronu animacyjnego dla dzieci

Wzmocnienie i uchwyty

Wewnętrzny otwór nacinamy i obszywamy materiał na brzegach, aby się nie strzępił. Parokrotnie obszywamy otwór ściegiem prostym w celu wzmocnienia całości. Następnie obszywamy zewnętrzny brzeg koła. Kiedy to już będzie zrobione musimy odmierzyć 24 kawałki taśmy parcianej. Powinny mieć one około 34 cm. Przy czym 30 cm to będzie uchwyt, a po 2 cm z każdej strony zostawimy na mocne przyszycie taśmy do spadochronu. Najlepiej zrobić to tak jak przyszywa się uszy do toreb na zakupy, czyli w kształt koperty na listy. Do każdego koloru symetrycznie doszywamy dwa uchwyty.

Samodzielne szycie spadochronu animacyjnego

Odpowiednie materiały

Do szycia spadochronów animacyjnych szczególnie sprawdzą się lekkie i wytrzymałe materiały poliestrowe, takie jak ortalion. Bardzo dobrym wyborem będzie tkanina wodoszczelna dedykowana na parasole i namioty handlowe – tkanina Sycylia. Te tkaniny charakteryzują się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i rozdarcia, co sprawia, że są idealne do użytku zewnętrznego i wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Dzięki temu można z takim spadochronem pracować nawet w pełnym słońcu np. podczas festynu lub eventu. Materiał nie przemaka, a co najważniejsze nie zblaknie pod wpływem promieni słonecznych. Dodatkowo, tkaniny te często posiadają właściwości wodoodporne lub odporność na działanie promieni UV, co sprawia, że są trwałe i odpornie na działanie czynników zewnętrznych. Ważne jest również, aby wybierać tkaniny, które są łatwe w utrzymaniu czystości i szybko schnące, co ułatwia utrzymanie spadochronu w dobrym stanie przez długi czas użytkowania.

Rozmiary chust animacyjnych

Chusty i spadochrony animacyjne można kupić w różnych rozmiarach. W firmach produkujących tego rodzaju sprzęt można także zlecić uszycie spadochronu w potrzebnym rozmiarze. Niemniej jednak do użytku domowego np. na działce polecane są spadochrony o średnicy 1,2 m lub 1,75 m. Natomiast do szkoły lub przedszkola lepiej sprawdzą się profesjonalne chusty i spadochrony, które mają od 2,5 m do 4,5 m średnicy, a zdarzają się nawet takie, które mają 7 m średnicy.

Szycie spadochronu animacyjnego to nie jest prosta sprawa. Trzeba gruntownie przemyśleć tą kwestię, żeby zamówić odpowiednią ilość materiału i dobrze go skroić. Jednak zrobienie tego samodzielnie jest tańsze niż kupienie gotowej chusty no i oczywiście niesie za sobą dużą satysfakcję. W ten sposób, samodzielne uszycie spadochronu animacyjnego staje się nie tylko wyzwaniem, ale także satysfakcjonującą przygodą. Dzięki temu dodatkowo możemy dopasować jego rozmiar i kolory do indywidualnych preferencji i potrzeb.