ścieg do obrzucania ręczny

Ścieg obrzucany – ścieg do obrzucania brzegów tkaniny

Ścieg do obrzucania brzegów tkaniny jest jednym z podstawowych ściegów, które należy znać jeśli chce się zacząć swoją przygodę z szyciem. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. Zawsze warto posiadać wiedzę na temat ściegów i umieć je wykonać. Ścieg obrzucający popularnie nazywany „na okrętkę” i rzeczywiście tak wygląda.

Aby zacząć swoją przygodę z szyciem warto rozróżnić pojęcie szwu od ściegu. Ścieg to odcinek nici, który został przeciągnięty pomiędzy jednym wbiciem igły, a kolejnym, a także sposób jak jest prowadzona nitka, która zszywa tkaninę. Ściegi ręczne dzieli się na trzy główne kategorie. Są nimi ściegi wewnętrzne, brzegowe i ozdobne. Ściegi wewnętrznych w sposób mocny i trwały łączą kawałki materiałów. Należy szyć równo i gęsto, a także trzeba pamiętać aby nitka była równomiernie dociągnięta. Do tej grupy zaliczają się takie ściegi jak: ścieg za igłą, przed igłą, stębnowy, fastrygowy, kryty, pętelkowy, a także pikowy.

Jaki ścieg do obrzucania brzegów tkaniny?

Kolejną grupą są ściegi brzegowe. Jak sama nazwa wskazuje są to ściegi do wykańczania brzegów tkaniny. Aby móc uszyć ubranie trzeba także sprawić, aby materiały po wypraniu nie strzępiły się, w przeciwnym razie rozejdą się szwy. Ściegi brzegowe mają zatem zabezpieczyć brzegi materiału przed pruciem. Do tej grupy należą ściegi obrzucający oraz dziergany. Ścieg obrzucający skośny używamy wyłącznie do tego aby zabezpieczyć brzeg tkaniny.

rzadki ścieg do obrzucania brzegów tkaniny

Zasada jest taka, ze im cieńszy materiał, tym ścieg powinien być gęstszy. Ścieg dziergany stosujemy najczęściej do ręcznego obrzucania dziurek na guziki. Ściegi maszynowe różnią się od tych, które są tworzone ręcznie, nawet kiedy spełniają takie same funkcje.

Zajrzyj do artykułu hobby i znajdź coś kreatywnego dla siebie!