Stębnówka ścieg jest fundamentalny w szyciu ręcznym oraz prostym ściegiem wykorzystywanym w hafcie. Dlaczego warto przyjrzeć mu się bliżej i poznać jego zastosowania? Jak wiadomo świetnie łączy ze sobą dwa kawałki materiału, a także znajdzie swoje zastosowanie do prostych haftów. Jeśli wykonamy go starannie, zachowując takie same odległości, świetnie połączy ze sobą dwa fragmenty materiału i będzie niezastąpiony podczas haftowania. Możliwości wykorzystania są liczne.
Stębnówka zalicza się do grupy ściegów łączących. Takie ściegi są używane przede wszystkim do zszywania dwóch kawałków tkanin w sposób mocny i trwały. Ścieg ten również stosowany jest jako ścieg ozdobny.
Jak wykonać stębnówkę ścieg ręczny?
Wykonując ten ścieg na widocznej stronie już połączonej tkaniny, otrzymamy efekt stębnówki. Co więcej, ten rodzaj szwu dodatkowo wzmacnia połączenie. Podczas wykonywania ściegu łączącego należy być precyzyjnym, odległości między nitkami powinny być równomierne, gęste i należy dobrze dociskać nitkę prowadzącą.
Stębnówka ścieg jako ozdoba w hafcie
Dzięki prostocie tego ściegu w łatwy sposób można lawirować nitką i tworzyć ciekawe wzory w hafcie. Jeśli użyjemy kilku kolorów nitek i przeszyjemy nimi na przemian to może powstać ciekawa kompozycja. W hafcie możemy wyróżnić kilka ozdobny ściegów ze stębnówką w roli głównej. Ścieg piaskowy to ścieg układany jak cegiełki czyli to układ kilku rzędów stębnówki. Ścieg stębnujący używa się do wypełnień w tle lub uzupełniania drobnych elementów wzorów. Maczek wygląda podobnie jak ścieg piaskowy i również służy do wypełnień większy płaszczyzn. Ścieg ten różni się długością ściegu, a mianowicie są one krótkie. Efekt jest taki, że tworzy on tło usypane małymi kropeczkami.
Może zainteresuje Cię artykuł od kiedy ozdoby wielkanocne?