co zrobić z resztek materiału

Co można uszyć z resztek materiału?

Z tego wpisu dowiesz się co można uszyć z resztek materiału. Szycie z resztek ma swoją głęboką tradycję. Ta metoda szycia nazywa się patchwork, to sposób na wykorzystanie różnej wielkości materiałów. Jeszcze przed epoką wiktoriańską był on jedynie sposobem na wykorzystanie resztek tkanin i kojarzył się tylko z ubóstwem. Każdy najmniejszy kawałek materiału nie mógł się zmarnować, dlatego wszystko było wykorzystywane do cerowania zniszczonego ubioru czy innych rzeczy użytku codziennego. Wycinano łaty z fragmentów ubrań, które jeszcze się nadawały i naszywano na worki, pościele, itp.

Obecnie patchwork spostrzegamy jest nieco inaczej ponieważ w sieci obserwujemy piękne narzuty z kawałków, które świetnie do siebie pasują. Zazwyczaj kupujemy już gotowe kompozycje tkanin, które są w podobnej gamie kolorystycznej. Dużo trudniej byłoby skomponować kolory i wzory jeśli mielibyśmy korzystać ze starych ubrań. Jednak patchwork swoje korzenie ma w chęci wykorzystania czegoś, co już jest niepotrzebne. Dlatego jeśli mamy możliwość, powinniśmy chociaż częściowo wykorzystywać to co potencjalnie nam zalega w szafie.

Co można uszyć z resztek materiału – Zero Waste

Jeszcze nie tak dawno mało ludzi orientowało się czym jest zero waste. Dzięki autorce Bee Johnson idea ta została rozpowszechniona za sprawą wydanej przez nią książki „Zero Waste Home”. W dosłownym tłumaczeniu to „zero odpadów”, „zero marnowania”. Idea, która przekłada się na nasz styl życia, dzięki któremu produkujemy mniej odpadów. Ma to wielką korzyść dla środowiska dzięki odpowiedzialnej konsumpcji, lepszemu zarządzaniu zasobami domowymi i ponownemu wykorzystaniu rzeczy. Jednym słowem wszystkie odrzucane na co dzień materiały mają stać się naszymi zasobami, które trafią do ponownego wykorzystania, a nie do śmietnika. Zero Waste to przede wszystkim odpowiedzialna konsumpcja i ochrona zasobów, ponowne odzyskiwanie wszystkich odpadów i materiałów, bez ich wyrzucania, które zagrażają środowisku i zdrowiu ludzkiemu. To odpowiedzialna gospodarka o obiegu zamkniętym, która wykorzystuje zasoby, a nie produkuje nowych.

Głównymi ideami Zero Waste są:

  • odmawiaj
  • ograniczaj
  • wykorzystaj ponownie
  • recyklinguj
  • kompostuj

Co ma wspólnego patchwork z zerowaste? Bardzo dużo, ponieważ jeśli kierujemy się ideą niemarnowania to patchwork jest metodą na ponowne przetwarzanie rzeczy.

Recykling – ponowne wykorzystanie materiału

Co to jest recykling? – pewnie nie którzy z Was zadają sobie takie pytanie. Powyższe określenia są mocno spokrewnione i jedne wynikają z drugich. Najprostszą definicją recyklingu jest szereg podejmowanych czynności, które prowadzą do ponownego wykorzystania odpadów. Wykorzystuje się dany surowiec tak długo, aż stanie nie bezużyteczny.

Podstawowym elementem recyklingu jest odpowiedzialna segregacja odpadów, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z tym tematem. Dzięki odpowiedniej selekcji następnym krokiem jest przetworzenie surowca na nowe produkty. Takie podejście prowadzi do tego, że nie musimy eksploatować dóbr planety.

Resztki tkanin – jak uszyć grzybka?

Dziś pokażę Wam jak zrobić małego, uroczego grzybka, który może być ciekawą dekoracją jako dodatek do ubrania czy zwykłej poduszki. Od jakiegoś czasu można zauważyć swoistą modę na takie nietypowe, designerskie dekoracje. Bardziej przypominają one swoiste dzieła sztuki, które chce się kolekcjonować lub obdarować bliska osobę. Jest wielu pasjonatów, którzy lubują się w tworzeniu tego typu rzeczy, ale jest też spore grono ich odbiorców, którzy po prostu lubią mieć w posiadaniu piękne, ręcznie robione rzeczy.

Nasz grzybek co prawda nie jest dziełem sztuki, a propozycją na wykorzystanie resztek materiałów nam zalegających. Poza tym to świetny sposób na produktywne spędzenie wolnego czasu i odciągnięcie się od przeglądania Internetu. Wychodzę z założenia, że twórcze podejście do życia działa terapeutycznie, daje dużo radości, satysfakcji i rozwija kreatywność – same PLUSY! Ze starych ubrań możesz zrobić wiele różnych rzeczy. Zobacz np. naszą inną instrukcję: Zabawka dla psa – czyli jak wykorzystać stare ubrania. Tutaj mamy jeszcze ekologiczne podejście do tematu, więc nie pozostaje nam nic innego jak oddać się w wir twórczych działań.

Instrukcja krok po kroku jak uszyć grzybka z resztek materiałów.

  1. Przygotuj materiały

    – resztki materiałów i falbanek, koronek
    – nożyce
    – wypełnienie (może być wata, resztki innych tkanin)
    – igła do szycia ręcznego
    – nici

    przygotuj tkaniny

  2. Wytnij nogę grzybka.

    noga grzybka wykroj

  3. Zszyj na maszynie nogę zostawiając otwór u góry.

    Wywiń na prawą stronę i włóż trochę wypełnienia.

    zszyj nogę grzybka

  4. Zaszyj nogę grzybka ręcznie.

    zaszyta noga grzybka

  5. Wytnij koło na kapelusz grzybka.

    Moje koło jest zszyte z dwóch kawałków ponieważ z moich resztek nie dało się wyciąć koła odpowiedniej wielkości.

    wytnij koło na kapelusz grzybka

  6. Przewlecz nitkę dookoła wyciętego koła.

    Rób to ściegiem przed igłą czyli FASTRYGĄ. Ściągnij na końcu nitkę i włóż w powstały „koszyczek” trochę wypełnienia.

    zrób fastrygę na kole

  7. Zrób spód kapelusza.

    Wytnij kolejne koło, nieco mniejsze z innego materiału (dopasuj do górnego kapelusza).

    zrób spód kapelusza

  8. Przyszyj koło do górnej części kapelusza.

    Możesz zrobić to ściegiem krytym ręcznym lub ściegiem na okrętkę.
    przyszyj spód grzybka ściegiem krytym

  9. Przyszyj falbankę lub koronkę do nogi grzybka.

    przyszyj falbankę

  10. Połącz kapelusz i nogę grzybka.

    Zastosuj ścieg kryty ręczny.
    przyszyj nogę do kapelusza ściegiem krytym

  11. Gotowego grzybka możesz przyszyć do poduszki lub wykorzystać jako ozdoba.

    grzybek z resztek tkanin

Może zainteresuje Cię też Prezent na Dzień Babci i Dziadka – wyszywany portret DIY wykonany z resztek materiału.