kotylion diy

Jak zrobić kotylion?

Kotylion to dodatek, który często zdobi ubrania podczas różnych uroczystości, takich jak przyjęcia, bale lub ważne wydarzenia narodowe. Kotylion można wykonać własnoręcznie w bardzo prosty sposób. Ten pomysł jest skierowany do osób, które nie chcą dużo czasu poświęcać na wykonanie kotyliona. Dzieciom wykonanie własnoręcznie kotyliona sprawi mnóstwo zabawy.

Co to jest kotylion?

Nazwa kotylion pochodzi od pewnej zabawy tanecznej, w której uczestnicy mieli przypięte do piersi ozdoby w formie małych bukiecików lub kokardek. Osoby z posiadające takie same ozdoby musiały się znaleźć i stworzyć pary do tańca.

Kotylion narodowy ma barwy narodowe i jest inspirowany orderami. W Polsce ozdoba ta ma barwy biało-czerwone i noszona jest podczas ważnych uroczystości. Tradycja nakazuje aby przypinać go po lewej stronie. W obecnych czasach kotyliony są ozdobą podczas akademii szkolnych i wydarzeń wyborczych.

Kotyliony i ich pochodzenie

Kotyliony wywodzą się z okresu baroku, kiedy to podczas zabaw tanecznych przypinano sobie te charakterystyczne ozdoby do ubrania. Nazwa „kotylion” to przedmiot, który wyraża konkretne idee. W utworach literackich znajdują się odniesienia do kotylionów, które mają powiązania z różnymi akcjami publicznymi, zrywami społecznymi, wystąpieniami czy uroczystościami państwowymi.

Polska tradycja noszenia kotylionów ma swój początek podczas pierwszej rocznicy opublikowania Ustawy Rządowej z 1792 roku. W tamtym czasie kobiety nosiły białe suknie z doczepionymi czerwonymi wstążkami przy piersi, a mężczyźni mieli szarfy w tych samych barwach. W 1919 roku kotylion stał się oficjalnym znakiem powstańców, stając się ozdobą mundurów. Z czasem zaczęto je nosić jako symbol patriotyzmu dla ojczyzny.

jak zrobić kotylion narodowy

Jak zrobić kotylion? Bardzo łatwy sposób. Krok po Kroku

Aby wykonać ten prosty kotylion nie potrzebujesz wiele. Jeśli kotyliony będą robić dzieci w wieku przedszkolnym powinny robić go pod opieką osoby dorosłej, gdyż niezbędne jest używanie nożyczek. Pamiętaj, że nie musisz się ograniczać co do materiałów jakie używasz. Nie tylko papier będzie odpowiedni do wykonania tej charakterystycznej dekoracji, resztki materiałów też będą odpowiednie.

Poniżej materiały, które potrzebujesz:

 • 2 kartki papieru w kolorach odpowiadających uroczystości lub Twojemu gustowi
 • Nożyczki
 • Klej
 • Pobierz darmowy szablon kotyliona

 1. Wytnij wydrukowany szablon kotylionu. Odrysuj oznaczoną część na białej kartce, a druga na czerwonej.
kotylion krok po kroku

2. Zegnij wystające paseczki półkola w połowie ich długości. Podwiń je do tyłu i sklej. Zrób tak samo w obu przypadkach.

  3. Czerwoną część przyklej do białe, dopasuj tak je aby wystające paseczki przeplatały się z białymi.

  4. Przyklej na wierzch dwie ozdobne tasiemki i białe kółko.

  darmowy szablon na kotylion prosty

  5. Możesz przykleić pod spodem specjalną agrafkę aby przyczepić ozdobę do ubrania.

  Może zainteresuje Cię artykuł Dekoracje na balkon. Inspirujące pomysły.