Koronawirus szaleje w Polsce. Rozprzestrzenia się w szybkim tempie. W aptekach i sklepach już od dawna brakuje maseczek ochronnych, a jeżeli są, to znacznie przekraczają swoje dotychczasowe ceny.
Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jak uszyć maseczkę ochronną? Przygotowałam dla Ciebie instrukcję krok po kroku.
Nie obawiaj się. Moje umiejętności krawieckie określiłabym na poziomie 3/10, a jednak poradziłam sobie z tym zadaniem. Tobie też z pewnością się uda.
Jak uszyć maseczkę ochronną?
Jak już wspomniałam maseczkę ochronną spokojnie można wykonać samodzielnie w domu. Ja mam akurat maszynę do szycia. Wygrzebałam ją z odmętów szafy specjalnie na tę okoliczność i nie zawaham się jej użyć, ale jeżeli Ty nie posiadasz maszyny, możesz maseczkę ochronną uszyć ręcznie. Zajmie to trochę więcej czasu, ale na pewno nie będzie to trudne, a maseczka mniej skuteczna.
Maseczka ochronna na twarz. Co jest potrzebne?
Przygotuj:
- maszynę do szycia
- materiał – najlepiej bawełniany
- dwa kawałki gumki po 17 cm każdy
- ostre nożyczki
- szpilki
- nitkę
- linijkę lub centymetr krawiecki
Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku
- Wykrój maseczkę
Dobrze, żeby materiał, z którego szyjesz maseczkę, był bawełniany, ponieważ można go prać w wysokich temperaturach i używać maseczki wielokrotnie. Ja jestem eko, więc do produkcji maseczek starałam się wykorzystać to, co mam. Tutaj spożytkowałam starą, nieużywaną spódnicę, ale może to być np. bawełniana pościel.
Możesz też kupić specjalną flizelinę.
Z materiału wytnij dwa prostokąty o wymiarach: 22 cm x 18 cm. - Dopasuj dwie części
Teraz przyszedł czas na zszycie dwóch wykrojonych wcześniej kawałków materiału. Ułóż jeden na drugim wzorem zewnętrznym do środka. Dla ułatwienia przypnij brzegi szpilkami tak, aby materiał się nie przesunął.
- Zszyj ze sobą dwa wykrojone prostokąty
Następnie zszywamy ze sobą obydwie części wzdłuż brzegów. Ja użyłam ściegu prostego, ale równie dobrze można jednocześnie obrzucić brzegi materiału. Takie szycie będzie mocniejsze. Podczas szycia na koniec zostaw niewielki otwór na około 3-4 cm. Przez niego wywrócimy całość na prawą stronę.
- Wywróć na prawa stronę
Teraz maseczkę wywracamy na prawą stronę przez pozostawiony wcześniej otwór. Starannie wypchnij wszystkie boki i rogi. Ja użyłam do tego celu ołówka, aby od środka wyrównać wszystkie zagięcia. Całość wyprasuj, a na koniec zaszyj otwór już na prawej stronie wywijając brzegi materiału do środka powstałej kieszonki.
- Zaprasuj zakładki
W poprzek powstałej maseczki rozplanuj trzy zagięcia na materiale. Będzie to wyglądało jak krótka harmonijka. Zagięcia zaprasuj i przypnij szpilkami, aby się nie rozłożyły. Następnie przeszyj maseczkę wzdłuż krótszych boków tak, aby ściegiem utrwalić zagięcia materiału.
- Doszyj gumkę
Do rogów maseczki po jej krótszych bokach przyszywamy gumki. Będą one stanowić zaczepy na uszy. Kawałki gumki powinny mieć długość około 17 cm. Po prostu po wewnętrznej stronie maseczki przykładamy końce gumki do rogów. Można je sobie przypiąć szpilką, aby się nie przemieszczały i doszywamy na maszynie lub ręcznie.
I gotowe 🙂 Fakt, nie jest najpiękniej, ale pierwsze koty za płoty. Zamierzam stworzyć jeszcze kilka maseczek ochronnych dla moich najbliższych, więc mam realne szanse dojść w tym do perfekcji.
Maseczka ochronna wielokrotnego użytku
Jak już wspomniałam do uszycia maseczki warto wybrać materiał naturalny, np. bawełnę. Pozwoli to na wielokrotne używanie tej samej maseczki. Oczywiście po każdym użyciu trzeba ją wyprać w wysokiej temperaturze z dodatkiem detergentu. Dlatego też dobrze jest posiadać minimum dwie maseczki, aby używać ich na zmianę.
Jak prawidłowo używać maseczki ochronnej?
Ważne jest prawidłowe zakładanie i używanie maski. Przed jej włożeniem należy dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce. Maseczkę należy umieścić na twarzy tak, by zakrywała nos, usta i podbródek.
Bardzo ważne jest, aby w trakcie noszenia maseczki nie dotykać jej dłońmi, a jeżeli to się stanie, zdezynfekować lub umyć dłonie wodą z mydłem.
Aby prawidłowo zdjąć maskę, należy chwycić za gumkę zahaczoną za uchem i delikatnie ją odczepić, bez dotykania przedniej części maseczki.
Po powrocie do domu wielorazową maseczkę ochronną należy wyprać, najlepiej w wysokiej temperaturze z dodatkiem detergentu.
Najważniejsze – PREWENCJA
Możesz zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem stosując się do poniższych zasad:
- Często i dokładnie myj ręce wodą z mydłem.
- Jeżeli nie masz możliwości umycia rąk, np. po wizycie w sklepie, dezynfekuj je odpowiednim preparatem.
Taki preparat możesz zrobić samodzielnie >> „Płyn do dezynfekcji rąk – jak zrobić samemu i co musisz o nim wiedzieć”
- Unikaj dotykania twarzy.
- Zasłaniaj usta i nos w trakcie kichania i kaszlu, a jeżeli musisz kichnąć lub zakaszleć, zrób to w zgięcie łokcia lub chusteczkę jednorazową – nigdy w dłonie.
- Nakładaj maseczkę ochronną w miejscach publicznych, gdzie spotykasz innych ludzi.
- Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy
Czy stosowanie maseczek ochronnych ma sens?
Maseczki ochronne do twarzy nie dają gwarancji całkowitej ochrony przed zakażeniem. Za to znacząco podnoszą bezpieczeństwo osoby, która je nosi i jej otoczenia. Chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusów, a także przed zanieczyszczeniami i alergenami. A przy tym w niczym nie przeszkadzają w codziennym życiu. Nie utrudniają oddychania i zapewniają komfort podczas kontaktu z innymi ludźmi w tym dziwnym, ciężkim czasie, np. w sklepie podczas robienia zakupów.
Kto powinien nosić maseczki ochronne?
WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia, że używanie maseczek ochronnych ma sens, jeżeli zajmujemy się osobami starszymi lub chorymi, podejrzewamy u siebie zakażenie lub jesteśmy zakażeni. Dlatego też eksperci zalecają, aby maseczki nosiły osoby, które mają oznaki zakażenia: gorączkę, kaszel lub trudności z oddychaniem lub podejrzewają, że mogły ulec zakażeniu.
Maska nie chroni przed infekcją, ale może powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, jeżeli działamy profilaktycznie. Dlatego często myjemy ręce i mamy kontakt z innymi ludźmi tylko w przypadkach koniecznych.
Więcej o objawach zakażenia koronawirusem dowiesz się tutaj >> „Koronawirus – jak się ochronić przed zakażeniem”
Wiele jest głosów, że zwykłe jednowarstwowe maseczki nie są w stanie pomóc. Moim zdaniem takie myślenie to błąd. Zwróć uwagę, że nosząc maseczkę mocno ograniczamy dotykanie twarzy, a to już sukces. Poza tym nie kaszlemy, nie chuchamy – nie rozprzestrzeniamy ewentualnego wirusa na innych.
Nosząc maseczkę chronimy innych przed sobą. A gdyby tak każdy to robił?
Zobacz także:
„Folklor w sypialni – narzuta na łóżko„