świąteczne ozdoby na choinkę z filcu

Świąteczne ozdoby z filcu

Szybki i tani sposób na dekoracje świąteczne? Oczywiście wykonanie ich samemu. Jednak jeśli nie chcesz kolejny rok z rzędu wyklejać papierowych łańcuchów z dziećmi i chciałabyś zrobić coś bardziej wyszukanego proponujemy świąteczne ozdoby wykonane z filcu.

Choinka w filcowych dekoracjach

Nic tak nie mówi święta jak udekorowana choinka. A filc w roli dekoracji świątecznych sprawdza się idealnie. Jest to miękka, puszysta tkanina pozyskiwana w procesie spilśniania wełny. Jest niezwykle przytulna i miła w dotyku, a do tego łatwo poddaje się obróbce. Nic więc dziwnego, że coraz częściej służy jako materiał dekoracyjny.

Z filcu w bardzo prosty sposób wyczarujemy przeróżne kształty. Ponadto szeroka gama kolorystyczna materiału sprawia, że dekoracje z niego stworzone są niesamowicie estetyczne i miłe dla oka.

Jeśli masz małe dzieci w domu, możesz zaangażować je do pomocy przy wycinaniu ozdób z filcu. Takie dekoracje powieszone na choince nie tylko będą miłym wspomnieniem waszej wspólnej pracy, ale także świetną alternatywą dla tłukących się bombek. Zawieszki wykonane z materiału przetrwają przy dzieciach i kotach. Są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne bombki ze szkła.

Jak zrobić świąteczne ozdoby z filcu?

Najprościej jest wziąć znaleźć jakiś ciekawy szablon z motywem, który nam się podoba, odrysować na materiale, a potem go wyciąć. Dla lepszego efektu możemy filc wykończyć obszyciem brzegów kolorową, kontrastującą nitką lub przykleić jakieś cekiny czy koraliki.

wykonanie ozdób filcowych
robienie ozdób filcowych zacznij od przerysowania wzoru

By urozmaicić swoje ozdoby, wytnij dwa wzory w tym samym kształcie, ale z różnych kolorów. Jeden z kształtów niech będzie trochę mniejszy od drugiego. Następnie przyklej jeden na drugi i gotowe.

Filc jest też na tyle plastycznym materiałem, że bez większego wysiłku można w nim zrobić ciekawe ażury. Wykorzystaj to, robiąc w swoich ozdobach ciekawe wzory.

Można również wziąć dwa pasujące do siebie wycięte kształty i zszyć ze sobą, środek wypełniając np. watą. Dzięki temu ozdoby nabiorą trójwymiarowości i zrobią się z nich przestrzenne ozdoby.

ozdoby z miękkiego filcu
świąteczne ozdoby na choinkę wykonane z miękkiego filcu

Dla grzecznych dzieci w prosty sposób wyczarujesz z filcu skarpety prezentowe i czapki mikołajkowe. Nawet bez zbytnich szablonów możesz na kawałku materiału narysować prosty kształt skarpety, wyciąć go z filcu x2 i zszyć ze sobą. I oto masz gotową skarpetę. To samo będzie w przypadku czapki. Poniżej znajdziesz kształty, które możesz wydrukować i odrysować na swoim materiale.

dekoracja z filcu szablon
ostrokrzew świąteczny – szablon
szablon skarpety świątecznej
skarpeta – szablon

Filcowy kalendarz adwentowy

Przed świętami możesz wraz z dziećmi przygotować kalendarz adwentowy wykonany z filcu. Oczywiście metod wykonania jest od liku. Można po prostu wyciąć płaski kształt domku z czerwonego filcu, a na nim ponaszywać niewielkie dekorowane kieszonki, w których będziemy zostawiać niespodzianki dla dzieci. Nasz kalendarz może również przybrać formę pięknej girlandy. Na sznurku poprzyczepiamy wykonane przez nas niewielkie filcowe ozdoby z niespodziankami w środku. Będzie to na pewno ciekawe dla naszych pociech niż kupione w markecie kalendarze adwentowe z wątpliwej jakości czekoladkami w środku.

filc jako materiał na dekoracje
kalendarz adwentowy wykonany z filcu

Dekoracje świątecznego stołu z filcu

Święta Bożego Narodzenia to także czas, w którym przystrajamy odświętnie nasze stoły. Tu także możemy wykorzystać nasz filc. Pamiętaj – jeśli zostaną ci jakieś skrawki, nie wyrzucaj ich od razu. Możesz wykorzystać filc naprawdę do ostatniej ścinki. Zobacz co można zrobić z resztek materiału – będziesz zaskoczona.

Wycięte z filcu kształty bombek, gwiazdek czy choinek świetnie sprawdzą się jako nietypowe podkładki pod kubki. Jeśli zostało Ci więcej materiału, przygotuj oryginalny bieżnik na stół. Po obu bokach wytnij ciekawy, świąteczny wzór i gotowe.

Potrzebujesz inspiracji na dekoracje z filcu? Zobacz co jeszcze można wyczarować z tego wydawać by się mogło niepozornego materiału.