Mobilna budka wykonana z filcu, która służy do wyciszenia i uspokojenia się

Strefa ciszy dla dziecka – kokon z filcu – rodzaje i wykonanie

Stres jest wszechobecny. Wszyscy żyjemy w stresie mniejszym lub większym. Sprzyja temu niestety nasze obecne tempo życia, miliony bodźców, które docierają do nas z każdej strony. Stres, wbrew powszechnym przekonaniom o dziecięcej beztrosce, dotyka także dzieci. Dlatego też coraz częściej szuka się sposobów na radzenie sobie z nim – uspokojenie się i wyciszenie emocji. Z tej właśnie potrzeby powstała strefa ciszy dla dziecka. Co to dokładnie jest? Zapraszam do artykułu.

Strefa ciszy dla dziecka – geneza powstania

Twórcą stref ciszy jest pani Wioletta Matusiak, która przez lata pracowała jako nauczyciel w polskiej szkole w Cieszynie. Zauważyła ona, że dzieciom z jej klasy nie służy hałas, zwłaszcza kiedy mają za zadanie przyswajać informacje. Trudno się dziwić – nawet dorośli nie lubią hałasu, kiedy muszą się na czymś skupić. Hałas jest dużym utrudnieniem dla koncentracji, skupienia się, a co za tym idzie, przyswajanie wiedzy. Do tego niektóre dzieci są bardzo wrażliwe, odczuwają niepokój, a nawet strach związany z nadmiernym hałasem . Są to dzieci tzw. wysoko wrażliwe. Aby temu zaradzić Pani Wioletta stworzyła z grubego filcu kokony, które miały za zadanie oddzielić znajdujące się w nich dziecko od hałasu i innych niepożądanych bodźców. Projekt ten odbił się szerokim echem i bardzo możliwe, że w szkołach będą powstawać teraz takie mobilne budki ciszy.

Strefa ciszy dla dziecka wykonana z filcu ma za zadanie pozwolić dziecku na wyciszenie. Młody człowiek, który wchodzi do takiego przenośnego kokonu z filcu ma szansę chociaż częściowo odgrodzić się od hałasu i bodźców. Dzięki temu może się uspokoić, jeżeli pojawił się u niego nagły stres, lub skupić na swoich zadaniach np. powtórzyć nowo poznane słówka z angielskiego lub tabliczkę mnożenia. Znacznie łatwiej to zrobić jeżeli bodźce zewnętrzne nie będą tak bardzo rozpraszały.

Dla kogo strefa ciszy?

W obecnych czasach strefy ciszy mogą znaleźć zastosowanie niemal wszędzie. Szkoły, biura, szpitale, sale zabaw dla dzieci – wszystkim tym miejscom przyda się stanowisko służące do uspokojenia, a także złapania oddechu i dystansu. W każdym momencie możemy potrzebować wyciszenia i pobycia sam na sam z naszymi myślami. Nowoczesne przestrzenie biurowe mają często osobne, wygłuszone pomieszczenia do których pracownicy mogą udać się, aby odbyć rozmowę telefoniczną, szkolenie lub przygotować się do ważnego spotkania. Dla wielu jest to nieoceniona zaleta, która pomaga odciąć się od gwaru zwykle panującego w open space’ach.

Podobnie jest ze szkołami. Tutaj dzieci i młodzież również potrzebują się czasami na chwilę odseparować od otoczenia i uspokoić. Nie zapominajmy także o osobach cierpiących na autyzm i inne podobne zaburzenia. Na takie osoby znacznie bardziej niż na osoby zdrowe oddziałuje hałas, światła i różnego rodzaju bodźce. Cierpiących na tego typu nieprawidłowości jest coraz więcej. Często mają oni problemy w komunikowaniu się, zaburzenia rozwojowe oraz zaburzoną integracje wrażeń zmysłowych. Zapobieganie kryzysom w ich przypadku polega na eliminacji drażniących ich bodźców lub stworzenie miejsca, gdzie mogliby złapać swój balans. Z powodzeniem może posłużyć do tego strefa ciszy wykonana z filcu.

Mobilne budki w szkołach to świetne rozwiązanie zarówno dla dzieci jaki młodzieży. Mogą oni w ciszy i spokoju odpocząć przed lub po ważnym egzaminie lub odreagować stres. Co więcej, to że dziecko korzysta z chwili wytchnienia w filcowym kokonie może być sygnałem dla jego kolegów i nauczycieli, że w tym momencie potrzebuje wsparcia bliskich osób.

Strefa ciszy dla dziecka – wykonanie

Filcowe budki to odpowiedź pani Wioletty na ciągle rosnący poziom stresu wśród uczniów. Dotyczy to także dzieci uczęszczających do najmłodszych klas. Stres ten oczywiście nie wyłącznie, ale w dużym stopniu powodowany jest przez nadmierny hałas. Rozwiązanie, które proponuje – mobilna budkę z filcu – może wykonać każdy. Pojawiają się projekty na wprowadzenie tego rozwiązania do szkół (na ten moment są w użytku w szkole w Bolechowie, która jest wspierana przez panią Wiolettę). Ich szycia podejmują się także rodzice dzieci wysoko wrażliwych. Ich uszycie można też zlecić w pracowni pomysłodawczyni projektu.

Pani Wioletta działa w programie „BALANCE PLACE, czyli strefa ciszy w każdej szkole”. Na Facebooku możesz dołączyć do grupy „Strefy ciszy” , której członkowie wymieniają się doświadczeniami w tworzeniu mobilnych budek ciszy, zamieszczają zdjęcia swoich dzieł. Na grupie autorka projektu udostępnia instrukcje jak uszyć budkę i z jakich materiałów skorzystać. To bardzo kreatywna i sympatyczna grupa, więc jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem takiego kokonu z filcu, to koniecznie do niej dołącz.

Najlepszy materiał – filc

Filc znany jest od wieków. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle meblowym. Używa się go przede wszystkim jako warstwy chroniącej gąbkę tapicerską przed uszkodzeniem przez sprężyny typu bonell w meblach ze sprężynami, takimi jak sofy, fotele, krzesła, czy szezlongi. To ważne, gdyż sprężyny mogą znacznie uszkadzać wymienione elementy, a przez to zmniejszać żywotność mebli. Filc stosuje się także na boczki w meblach po to, aby zmiękczyć twardość zastosowanych w nich płyt meblowych. Całość jest oczywiście później obciągana owatą i docelowym materiałem tapicerskim, a czasami także dodawana jest cienka gąbka tapicerska. Dzięki temu takie meble są znaczni wygodniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu.

Filc i jego wyciszające właściwości

Jedną z zalet filcu są jego wyciszające właściwości. A zwłaszcza to, że filc pochłania dźwięki, a nie odbija je. Oczywiście takie właściwości będzie miał filc o stosunkowo wysokiej gramaturze, który ma około 3-4 mm grubości. Często stosuje się go jako izolację wyciszającą oraz poprawiającą akustykę pomieszczeń. Zastosowanie w nich filcu znacznie zmniejsza odczuwanie hałasu i drgań. Bywa, że w designie używa się filcu do wykonania paneli ściennych. W tym przypadku spełniają one nie tylko funkcje praktyczne, ale także dekoracyjne. Z filcowych paneli można stworzyć np. filcową ścianę. Znacznie poprawi ona akustykę pomieszczenia, a także będzie stanowiła wygodne oparcie i izolacje od chłodu ściany.

Tego materiału używa się także do wyciszenia samochodów. Wykładane są nim zwłaszcza sufity i podłogi pojazdów, a także tylne nadkola wewnątrz bagażnika i maty wygłuszeniowe na maski samochodów. W busach natomiast filcu używa się do oddzielenia kabiny pojazdu od jego strefy załadunkowej. Poza wyciszeniem zastosowanie filcu niesie za sobą także szereg innych pozytywnych funkcji, a mianowicie izoluje. Filc wełniany zimą będzie chronił przed zimnem, a w gorące lato nie będzie przepuszczał skwaru do wnętrza pojazdu.

Jakkolwiek stosowany, filc jest świetną alternatywą dla kosztownych pianek poliuretanowych.

Rodzaje filcu

W zależności od tego do czego filc ma być zastosowany, istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju materiału. Rodzaje filcu warunkuje ich gramatura oraz właściwości. Na rynku dostępny jest filc: igłowy, wełniany, dekoracyjny i techniczny. Wykonuje się je z różnych surowców, najczęściej są to: poliester, włókna naturalne i polipropylen.

Sztywny filc tapicerski

Ten rodzaj filcu ma około 3-4 cm grubości i dużą gramaturę nawet 600 g/m2, a zdarzają się również grubsze. Jest wykorzystywany głównie w tapicerstwie, ale także do wygłuszania pomieszczeń lub pojazdów. Ostatnimi czasy coraz częściej stanowi dekorację nowoczesnych domów np. w formie dywaników, podkładek pod naczynia lub paneli ściennych.

Sztywny filc tapicerski jest używany m.in. do tworzenia mobilnych stref ciszy dla dzieci i dorosłych
Filc techniczny

Filc elastyczny

Elastyczny filc jest znacznie cieńszy i bardziej plastyczny niż filc tapicerski. Często występuje w wielu pięknych, soczystych kolorach jak czerwony czy zielony. używa się go głownie do wykonywania dekoracji np. ozdób na choinkę lub dekoracji do domu. Popularne są także torebki, teczki lub portfele z filcu. Łatwo można go szyć także ręcznie wykorzystując mulinę w kontrastowym kolorze i ścieg okrętkowy.

Filc elastyczny wykorzystywany jest przede wszystkim do dekoracji i różnych przedmiotów użytku codziennego
Filc elastyczny

Strefa ciszy dla dziecka – rodzaje

Pani Wioletta na swojej grupie na Facebooku udostępniła wzory na 3 zaprojektowane przez siebie warianty strefy ciszy. Są to: fasola, dynia i kaptur. Do ich przygotowania potrzebny jest filc techniczny o grubości 3-4 i gramaturze około 600 g/m2, ostre nożyczki, nici i maszyna do szycia, ale można też pokusić się o ścieg ręczny, gdyż proces szycia nie jest skomplikowany.

Zobacz także:

Szew kryty – jak zrobić niewidoczny szew

Fasola

Potrzebujemy rolki filcu o szerokości 100 cm i długości przynajmniej 200 cm. W takim kokonie można się położyć lub usiąść i nim owinąć. Aby go wykonać nasz kawałek filcu musimy podzielić poziomymi liniami w poprzek. Następnie wycinamy identyczne elementy w kształcie symetrycznego wrzeciona. Do zrobienia fasoli potrzebujemy 5 wyciętych z filcu wrzecion. Następnie zszywamy je wzdłuż dłuższych boków. Najlepiej zrobić to stosując szew zewnętrzny o grubości około 1 cm od krawędzi. Na koniec po obu końcach fasoli przyszywamy uszka z taśmy tapicerskiej. Dzięki temu osoba, która będzie chciała skorzystać z budki będzie mogła owinąć się nią przytrzymując za doszyte uchwyty.

Mobilna strefa ciszy z filcu - fasola
Szablon do uszycia z filcu mobilnej strefy ciszy – fasoli

Dynia

Do jej wykonania trzeba wykroić 5-10 identycznych elementów o wysokości 100 cm (czyli najczęściej spotykanej szerokości rolki filcu) i łukowatym kształcie w górnej części. Następnie zszywamy ręcznie lub na maszynie kawałki ze sobą zostawiając wejście do kokonu – dyni. Dla ułatwienia w przenoszeniu strefy ciszy można na jego szczycie zamocować uchwyt z innego materiału lub taśmy. Nie jest to jednak niezbędny element. Filc techniczny jest sztywny, a szwy łączące poszczególne elementy dodatkowo wzmocnią „żebrowanie” konstrukcji. Dzięki temu dziecko po wejściu do środka, będzie mogło połączyć dwie ściany wejścia i niejako zamknąć się w środku.

Dokładna instrukcję wykonania strefy ciszy w kształcie dyni znajdziesz w poniższym artykule.

Mobilne strefy ciszy – własny azyl z filcu
Mobilna strefa ciszy z filcu - dynia
Poglądowy szablon do uszycia z filcu mobilnej strefy ciszy – dynia

Kaptur

W zależności od tego jak duży kaptur chcesz wykonać potrzebujesz od 1 m do 3 m długości filcu. Do wykonania kaptura musimy stworzyć szablon z pomocą którego wycinamy z filcu dwie identyczne części, Następnie łączymy je ze sobą, a w połowie wysokości doszywamy uchwyty np. z taśmy tapicerskiej. Dziecko może posłużyć się uszkami, aby szczelniej otoczyć się kokonem z filcu.

Strefa ciszy dla dziecka - rodzaj - kaptur
Poglądowy szablon do uszycia z filcu mobilnej strefy ciszy – kaptur

Zobacz także:

Jak czyścic filc?